avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate LucianT

Activitate LucianT

Primaria a modificat numarul strazii din adresa de domiciliu. Avem doua autoturisme si o multime de contracte de utilitati. Faptul ca sunt obligat la cheltuieli suplimentare si pierdere de timp pentru documente pe care le-am mai platit o data nu reprezinta un abuz al autoritatii locale in ceea ce ma priveste? Exista vreo cale de atac pentru aceste situatii?
Este vorba de un spital, posturile au aceeasi specialitate, acelasi nivel de studii si apartin de aceeasi structura (Laborator de analize medicale).
Postul pe perioada determnata a fost obtinut prin examen ca urmare a suspendarii CIM pentru cresterea copilului, iar noul post vacant pe perioada nedeterminata ca urmare a pensionarii limita de varsta a ocupantului.
Intrebarea este daca noul post poate fi ocupat prin redistribuire de catre persoana angajata pe perioada determinata (in acelasi laborator) si care ar fi temeiul legal pentru aceasta?
Este OK sa treci in fisa de evaluare la obiective de performanta individuala prestarea de ore suplimentare in cursul saptamanii de lucru si in zilele de repaus,iar in cazul neefectuarii in totalitate sa depunctezi angajatul?

Multumesc.
Răspuns la discuția ASISTENTI MEDICALI LICENTIATI
Am gasit un anunt important, care vine de la Secretariatul Ministerului Sanatatii si spune ceva interesant pentru cineva in situatia ta. Poate ne ajuta "ondino" la interpretare.

[ link extern ]
Am aceasta intrebare, dat fiind faptul ca salariul este platit pentru munca deja prestata. Daca nu, care trebuie sa fie raspunsul angajatului la aceasta situatie pentru pastrarea sa in limitele legalitatii.