avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate loredana84

Activitate loredana84

Am fost la Ambasada Romaniei din Irlanda si mi-au zis ca dureaza 5 luni, eu vreau sa stiu daca in Romania dureaza mai putin ca aici si de unde sa incep din Bucuresti, de la Primarie..., sau daca exista alta posibilitate sa vin cu bebelul in tara, dar sa plec intr-o luna, fiindca mi se termina concediul de maternitate la sfarsitul lui septembrie si nu vreau sa am "surpriza" sa nu mai pot sa ies cu el din tara.
Buna seara, Sunt in Irlanda din 2007, acum 2 saptamani am nascut un baiat in aceasta tara iar in august trebuie sa venim acasa pentru botez. De aici mi-au dat certificat de nastere irlandez pentru care a trebuit sa ma duc la Departamentul de Afaceri Straine pentru o apostila ca sa pot veni in tara sa-i fac inregistrarea baiatului, certificatul de nastere si pasaportul pentru a putea sa ma intorc cu el in Irlanda. Intrebarea mea este unde trebuie sa ma duc pentru inregistrare, cat dureaza, cat costa si ce acte imi trebuiesc pentru a face si certificat de nastere si pasaport. Mentionez ca eu am domiciliul in Bucuresti iar tatal copilului il are in Buzau ( nu suntem casatoriti, dar copilul e pe numele lui)...ar fi mai simplu sa facem actele in Buzau sau in Bucuresti? Va multumesc.