avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate mebi

Activitate mebi

Buna ziua!

Am o societate infiintata in ianuarie, in care sunt administrator. Nu sunt angajat declarat, si de la inceputul anului am emis doua facturi.
In situatia data, in care activitatea imi este afectata de ordonanta starii de urgenta, pot solicita dreptul la somaj tehnic? Ma incadrez in categoria liber profesionisti? Daca da, care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Declaratii false salarii
Ce sanctiuni risca firma?
Pot solicita daune?
Buna ziua!
As dori sa reclam pt evaziune fiscala firma la care inca mai lucrez pentru declaratii false privind plata salariilor si retinerea abuziva a zilelor de concediu.
Mentionez ca am in plan o demisie tocmai din cauza acestor nereguli. Timp de 2 ani si jumatate se pare ca am salariul minim declarat de angajator. Am verificat contractul de munca si am solicitat modificarea salariului in consecinta banilor pe care ii primesc in plic lunar (bani la negru). Mentionez ca diferenta dintre declarat si incasat este majora => de aprox. 4000 lei. De mai bine de un an de zile nu am mai semnat niciun fluturas, nu se dau salariile pe card, singura dovada de plata a salariului o am prin alerta pe care o primesc de la contributia la pilonul 2pe adresa personala de mail.
Totodata, in fiecare an se retin automat 7-8 zile din concediu pt perioadele de sarbatori (in special pt cele dinre Craciun si Anul Nou) si unele punti din cursul anului. Desi unii dintre noi nu avem o problema sa lucram in acele perioade si ar trebui sa fie dreptul nostru de a alege cand si cum ne folosim zilele de concediu. Din punctul meu de vedere, daca se doreste suspendarea activitatii pt unele perioade, firma ar trebui sa-si asume acele zile libere ca bonus pt angajati si nu de a retine obligatoriu din CO al angajatilor,

Catre ce autoritati ma pot indrepta?
Ce sanctiuni risca firma?
Pot solicita daune?

Multumesc!
Răspuns la discuția Zile CO retinute de angajator
Iar noua ne vor taia din salariu, celor care nu si-au pastrat zile. De aceea ma intereseaza cat de legal este. Pana la urma putem veni in unele zile, insa nu se accepta, masura este impusa.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca angajatorul are dreptul sa retina de la sine putere x zile de concediu din CO de 21 de zile ce-i revin conform CM unui angajat.
Mai exact la compania care lucrez mi s-au retinut automat 6 zile de concediu pentru perioada de sarbatori de iarna. Fiind toti angajatii limitati la 15 zile de CO/an. In CM nu se mentioneaza nimic in acest sens. Cat de legal este?
Răspuns la discuția CIM
Cod, numar ce o fi. Contractul meu nu are nicio evidenta.
CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA
incheiat si inregistrat sub nr. ........ / ............... in registrul general de evidenta a salariatilor

aceste campuri sunt libere, exact cum vi le-am redat sus.
Nu are decat semnatura/stampila pe verso, a angajatorului si a mea.

este ok sa se inmaneze asa contractul? Asa mi-l putea da in aceasi zi, nu dupa 3 luni ... Care este garantia cum ca acest contract este inregistrat?
Discuție CIM
Dupa o perioada de 3 luni am primit contractul individual de munca care nu are specificat numarul de inregistrare in registrul general de evidenta a salariatilor.
Practic este aceeasi pagina pe care am semnat-o si aucm 3 luni in 3 exemplare. Mentionez ca are stampila angajatorul dar nici o alta forma de inregistrare.
Cum pot stii sau cum imi demonstreaza angajatorul ca acest contract a fost inregistrat si cotizatiile se fac conform legii.

Multumesc.
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Multumesc pentru raspuns!

Insa daca nimeni nu s-a gandit pana acum sunt de parere ca aceasta lege ar trebui schimbata pe ici pe colo!
Sa se odihneasca ei, atat cat m-am odihnit eu in aceste saptamani cu copil bolnav (de aproape 5 anisori) si apoi sa-mi reduca si zilele mele de concediu de odihna.
Cand se fac aceste legi nu iau in calcul si anumite situatii, in special cele legate de copiii bolnavi pana la 7 ani?! Asa cum se elibereaza de altfel si medicalul in sine?!
Buna ziua,

am fost in concediu medical ingrijire copil timp de 4 saptamani. Firma la care lucrez m-a instiintat ca acest concediu medical mi-a diminuat numarul zilelor de concediu de odihna. As dori sa-mi spuneti daca este corecta aceasta afirmatie mai ales ca am fost in concediul medical ingrijire copil.
Pare abuziv ... :((

Multumesc si astept raspunsuri/pareri.

Răspuns la discuția Desfiintare post
Somajul iese din discutie. Nimeni nu se asteapta sa se ajunga la acesta solutie. Nu este un venit din care sa supravietuiesti. Medicalul ramane singura alternativa avantajoasa, in conditiile in care am cotizat la greu in aproape 10 ani iar in ultimii 5 ani salariul a fost unul consistent. Firma la care inca lucrez, respecta legile impuse iar salariul pe care il am este si cel de pe cartea de munca. Mi se pare bataie de joc ca dupa ani de zile timp in care cotizezi zeci de milioane ca taxe de impozitare pe salariu, in caz de ramai disponibilizat sa primesti un somaj batjocoritor.

Multumesc mult pentru raspunsuri!