avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate alidem

Activitate alidem

Discuție Plata tva
Am fost înregistrata ca și plătitor tva api scoasa din oficiu deoarece contabila nu a depus declarațiile necesare la sase luni.Problema e că au trecut doi ani de atunci,eu nu am știut ca nu le-a depus,iar acum am de plătit un miliard patru sute mii lei plus penalități. Ce se poate face?Pot achiziționa un teren pe firmă pt a putea face recuperare de tva și apoi compensare cu suma datorata ca sa mai scadă. Rog o soluție urgent.Menționez ca nu am nici un contract semnat cu respectiva contabilă și deci nu o pot trage la răspundere.
Răspuns la discuția folosire marca comerciala ilegal
Multumesc mult.
O firma imi foloseste ilegal marca comerciala inregistrata la OSIM.As dori sa rezolv situatia pe cale amiabila.Se poate?Cum?Pot trimite o notificare in numele firmei sau sa o fac printr-un executor notificarea?Daca refuza calea amiabila care e urmatorul pas?Pot cere la OSIM sa ii ceara sa renunte la a mai folosi marca?Doresc si despagubiri,cum le obtin?Prin actiunea civila?Multumesc.
Vreau sa infiintez o soc comerciala.Ce ma sfatuiti:srl sau intreprindere individuala.Ce este mai convenabil din punct de vedere al impozitelor ce trebuie platite ulterior lunar?Hotararea de guvern ce prevede ca cei pana in 35 ani care infiinteaza soc com sunt scutiti timp de trei ani de anumite taxe mai este valabila?Angajatii soc respective tot pana in 35 ani trebuie sa aiba,asa scrie in hotarare.Multumesc.
Răspuns la discuția retragerea plangerii penale
Codul penal actual prevede ca actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate in cazul unor infractiuni printre care si violarea de domiciliu -art. 192 alin (1).Desfasurarea procesului penal poate fi influentata de atitudinea persoanei vatamate nu numai in ceea ce priveste declansarea, dar si desfasurarea procesului penal deoarece partea vatamata poate sa-si retraga plangerea prealabila si chiar sa se impace cu inculpatul.
Spre deosebire, însă, de retragerea plângerii prealabile, care este un act juridic unilateral, împăcarea părţilor este un act bilateral, întrucât ea implică cu necesitate acordul de voinţă al celor două părţi: persoana vătămată şi infractor
Pe lângă înlăturarea răspunderii penale, împăcarea părţilor conduce şi la stingerea acţiunii civile.

Nu beneficiati.Trebuie sa fi lucrat min 12 luni inainte de nasterea copilului cu contract in romania.Nu a-ti cotizat la statul roman deci nu puteti beneficia.
E bine sa te induiosezi de nenorocirea prietenilor tai,dar mai bine este sa le vii in ajutor.(Voltaire)Utilizatori sau colaboratori,cu totii am invatat,ne-am facut prieteni ,am primit ajutor si am ajutat.Un site unde multi cauta raspuns la problemele lor si primesc un ajutor neconditionat de la niste profesionisti.Bravo avocatnet.ro...sunt mandra ca ma numar printre cei care utilizeaza frecvent acest site...
Un pret rezonabil.Vezi pretul pietii altfel se interpreteaza.
Răspuns la discuția AJUTOR DECES
Daca nu este specificat in contr colectiv de munca ,sc nu este obligata sa -l acorde.
Da,faceti contractul.Ministrul Muncii, Familiei şi Egalităţii de ªanse, Mariana Câmpeanu, a explicat că indemnizaţia pentru creşterea copilului va fi de 85 la sută din media veniturilor salariale nete din care se plătesc contribuţii la bugetul asigurărilor sociale, realizate în ultimul an.Se iau in calcul deci veniturile impozabile din ultimele 12 luni.