avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate mitoiu

Activitate mitoiu

Răspuns la discuția punct de lucru in extravilan
Buna ziua,
Eu am deschis pana la urma, insa pentru fapte de comert trebuie sa aveti si o cladire ( chiosc) pe acest teren.
Discuție poprire salariu
Buna ziua,
Unui salariat i s-a dispus poprirea salariului, de catre executorul judecatoresc, in luna august 2011. In luna septembrie 2011 acesta a incetat raporturile de munca cu societatea. In luna aprilie 2012 este reangajat la aceeasi societate. In situatia aceasta angajatorul tine cont de poprirea infiintata in anul trecut si popreste salariul respectivului angajat sau asteapta o noua comunicare?
Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa ma indrumati daca pot prin aceeasi plangere (actiune de chemare in judecata) sa cer anularea mai multor procese verbale de contraventie ale aceluiasi emitent. Am primit 4 in aceeasi zi. Pot formula o singura plangere in care sa le invoc pe toate 4 sau trebuie sa formulez 4 plangeri?
Va multumesc!
Răspuns la discuția punct de lucru in extravilan
Maine ajung la Directorul ORC sa vad daca este abuz sau nu. Mie asa mi se pare. O sa cer motivarea pentru ca ma impiedica sa desfasor activitatea.
Buna ziua,
Am depus la ORC decizia asociatului unic de deschidere a unui punct de lucru al societatii pe un teren inchiriat, pentru obiectul de activitate comert cu ridicata de flori, arbusti, plante. Mi-a fost data decizie de amanare in vederea depunerii la dosar a dovezii privind scoaterea din circuitul agricol al terenului, fara a motiva Decizia Directorului ORC. Terenul este neproductiv, situat in extravilanul unei comune.
Exista o baza legala prin care o societate nu poate deschide punct de lucru si efectua fapte de comert pe un teren aflat in extravilan? ( Mentionez ca am depus si copie dupa actul de proprietate a unui bun mobil - chiosc)
Multumesc!
Răspuns la discuția cai de atac
Este vorba de un dosar de evaziune fiscala, iar masura a fost dispusa de procuror prin ordonanta. Voiam sa stiu, daca in afara de calea de atac la instanta de fond, tribunalul in cazul prezentat de mine, mai exista si vreo alta cale de atac.
Multumesc!
Discuție cai de atac
Buna seara,
Va consult intro problema :
Pentru o cerere de ridicare a unor restrictii de circulatie in strainatate, instituita de DNA, cate cai de atac sunt la instanta de fond?
Multumesc!
Răspuns la discuția am dreptul la somaj?
Re: freelis. In mod normal, datorita faptului ca sunteti consilier juridic, ar trebui sa dati o "solutie" dupa ce cititi cu atentie "problema". Multumesc celorlalti colegi ai dvs care m-au lamurit.
Of. Lucreaza acele pamanturi de 2 ani. Nu a avut si nici nu are angajati acolo. Pentru ce sa aiba nevoie de o astfel de autorizatie? Nu stiu pe nimeni ( mai cunosc si alti arendatori) care sa aiba o astfel de autorizatie. Atat doar ca cei pe care ii stiu au sediul pe raza comunei unde arendeaza terenurile.
Pentru ca doar asa as putea beneficia de acea reducere considerabila. Insa in prima faza vreau sa cer in instanta doar anularea procesului verbal si in caz de castig sa cer restituirea banilor platiti. Am mai avut surpriza sa "pierd" cu dreptatea de partea mea. Insa, pentru ce a dat amenda ITM-ul nu este corecta. Ce autorizatie ssm sa fie nevoie pe camp? Si mai ales pentru ce? caci nu sunt angajati pe firma. Voiam sa stiu si o parere avizata si eventual un temei legal, intrucat sediul este in Arges iar terenurile in Slatina. Si nu stiu daca pot deschide, si mai ales daca trebuie , punct de lucru pe camp.