avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 322 soluții astăzi
Forum Activitate titi_35

Activitate titi_35

Răspuns la discuția firma inactiv fiscal
deci daca dau factura si chitanta unei firme ptr serviciile prestate de mine, aceasta nu le poate deduce, dar, eu ma expun la vreun pericol?
va multumesc!
Răspuns la discuția preluare firma
ms de raspuns,atunci care ar fi calea sa zicem ,mai putin legala?
Discuție preluare firma
buna ziua!

as vrea sa preiau o firma de la o cunostinta,dar problema este ca ,eu, am cazier fiscal ptr o firma inactiva fiscal.
intrebare: pot prelua alta firma?...daca da, ce ar trebui sa fac?
multumesc anticipat!
p.s. Trebuie sa existe o portita si ptr mine.
buna ziua!

as avea nevoie de o lamurire exacta. Am o firma declarata *inactiv fiscal*,intrebarea este:mai pot face activitate pe ea?....daca eliberez factura ,am vreo consecinta ? Va multumesc!
Răspuns la discuția cartela tahograf retinuta abuziv
Stimata GHOLA, dv va referiti la aparatele tahograf,eu am facut referire la CARTELA TAHOGRAF. Cartelele sunt ca un "buletin al conducatorului auto",acestea se introduc in aparatele tahograf . Acestea din urma sunt proprietatea firmei. Eu cand m-am angajat la firma respectiva ,aveam cartela,nu mi-a cumparat-o firma. Multumesc celor care mi-au dat indrumari folositoare(cermak_gruia, marieta_ilinca,adiv)
Răspuns la discuția cartela tahograf retinuta abuziv
Va multumesc pentru indrumari. Sunt deja in proces cu aceasta firma.Motivul este o amenda luata in POLONIA pentru mai multe nereguli in folosirea acestei cartele tahograf. Cartelele tahograf sunt proprietatea cond auto.Aceste cartele nu sunt transmisibile si in ele sunt sunt stocate datele soferului ,orele de condus,orele de pauza,firmele unde a lucrat,nr de inmatriculare al masinilor pe care a lucrat etc,cu alte cuvinte ,toata activitatea lui de sofer.Problema este ca daca nu ai o documentatie de folosire a aparatului tahograf risti sa utilizezi gresit aparatul si astfel poti da timpii de mers si pauza peste cap.Normal ar fi ca fiecare firma sa puna la dispozitia soferului o carte tehnica de folosinta a aparatului tahograf cu instructiuni in lb romana,ptr ca nu toti soferii stiu lb engleza.La firma sus mentionata nu mi sa dat acest manual .
Buna ziua,

as avea si eu nevoie de o indrumare.Am lucrat in urma cu 6 luni la o firma de transport.In urma unor neintelegeri cu patronul ,mi-am incetat activitatea la acea firma. Cartela tahograf mi-a ramas in aparatul tahograf,iar patronul refuza sa mi-o mai inapoieze.Unde as putea sa ma adresez pentru a-mi putea recupera cartela,aceasta fiindu-mi necesara la procesul de judecata care este intre mine si acea firma. Cartela este f. importanta ptr mine,deoarece pe ea este inregistrata toata activitatea mea la firma respectiva. M-am adresat politiei dar am primit raspuns ca nu este de competenta lor.
Ce as putea sa fac? VA MULTUMESC!