Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... firma inactiv fiscal
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

firma inactiv fiscal

buna ziua!

as avea nevoie de o lamurire exacta. Am o firma declarata *inactiv fiscal*,intrebarea este:mai pot face activitate pe ea?....daca eliberez factura ,am vreo consecinta ? Va multumesc!
Da ,va puteti desfasura activitatea , numai ca trebuie sa va indepliniti obligatia depunerii declaratiilor la fisc.
Atentie
"Beneficiarii care achizitioneaza bunuri si/sau servicii de la contribuabili dupa inscrierea acestora ca inactivi in Registrul contribuabililor inactivi/reactivati conform art. 78^1 din OG 92/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, nu beneficiaza de dreptul de deducere a cheltuielilor si a taxei pe valoarea adaugata aferente achizitiilor respective, cu exceptia achizitiilor de bunuri efectuate in cadrul procedurii de executare silita".
deci daca dau factura si chitanta unei firme ptr serviciile prestate de mine, aceasta nu le poate deduce, dar, eu ma expun la vreun pericol?
va multumesc!