avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate ela13

Activitate ela13

Buna dimineata...!masinile sunt in diverse parcari,la mine in fata casei,la el in fata casei,la rude....dar pana maine pot fi oriunde,pt ca el are cheile....observ ca la noi chiar si in cazul in care esti proprietar in acte,daca nu le mai ai,din motive obiective,e foarte greu....mai ales daca vrei sa fi si corect...va multumesc mult pt timpul acordat,astept in continuare sfaturi de la oricine imi poate da unul....si sper sa o pot rezolva ''decent''.....multumesc!un weekend placut tuturor!
da am contract de vanzare cumparare + cartea masini,talonul si copie de p buletinul fostului proprietar + certificatul fiscal de la acesta(fara de care nu putea vinde),dar toate sunt in copii xerox la mine...si as putea scoate duplicate pt toate mai putin cartea de identitate,pt ca la aceasta pt a se da un duplicat de catre registrul auto,acesta il recunoaste ca si proprietar doar pe cel trecut in carte,indiferent ca eu demonstrez ca am cumparat acea masina....si mai este vorba si despre cheile masinilor......multumesc din nou
pt inceput imi cer scuze pt ca nu v-am multumit pt primul raspuns,sunt foarte afectata si foarte distrata...va rog sa ma scuzati inca odata....m am gandit si eu la cele 2 variante sa le declar pierdute nu pot pt ca nefiind trecuta in cartea de identitate a acestora,nu mi se vor da duplicatele actelor...iar furate nu as vrea sa le declar pentru ca nu mi s-au furat,le am dat de bunavoie avand incredere....stiu ca prostia se plateste...dar totusi e vorba de o suma importanta de bani...poate chiar munca me p o perioada foarte lunga de timp....multumesc inca odata pt ajutor si rabdare....
eu le-am declarat personal si da sunt proprietara,numai ca acum nu o pot demonstra decat cu niste copii deoarec actele in original se afla la fostul meu prieten....pot scoate orice fel de hartie de la fisc,care sa demonstreze de cand le detin si ca platesc impozit pentru ele...ce solutie am sa recuperez actele in original???
buna seara!m-am despartit de putin timp de prietenul meu...care aseara mi-a spus niste lucruri pe care le putea afla NUMAI SI NUMAI(nu le mai stia nimeni altcineva)din calculatorul meu,precizez ca are cunostinte care il pot ajuta sa-l ''sparga'',pt ca asta s-a intamplat,mi s-a intrat in el cu ajutorul IP-ului banuiesc,precizez ca nu s-au aflat aceste date din calculatorul meu accesandul pe acesta de la mine de acasa,a fost accesat din cu totul alta parte,mentionez si faptul ca NIMENI nu-mi cunostea parolele de acces in pc sau mail.....vreau sa stiu cum as putea demonstra acest lucru,precizand ca sunt 100% sigura pe ceea ce afirm?in cazul in care voi reusi sa demonstrez ce pot sa fac mai departe?nu este un lucru atat de grav fata de altele....dar mi s-a violat intimitatea si acum toate informatiile din pc-ul meu sunt la dispozitia unor oameni care se distreaza facand aceste lucruri...va rog mult sa ma ajutati daca puteti.multumesc anticipat
buna seara!voi incerca sa fiu foarte scurta...am cumparat cu ceva timp in urma niste masini,pe care nu le-am inmatriculat in schimb le-am declarat la fisc si platesc impozit pentru ele.in momentul de fata am doar niste copii ale acelor acte,actele in original si cheile masinilor sunt la fostul meu prieten,care nu vrea sa mi le inapoieze....ce pot sa fac sa intru in posesia lor????va rog ajutati-ma cu un sfat...precizez ca totusi nu as vrea sa-i fac rau...multumesc anticipat!
PS va rog din suflet daca cineva ma poate ajuta am nevoie de sfaturi in seara aceasta,maine e posibil sa fie prea tarziu....s-ar putea sa se voalatizeze acle acte,chei....