avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate LUMI1971

Activitate LUMI1971

Buna ziua! Cum se poate proceda in urmatorul caz?Angajat din somaj cu contract pe perioada determinata de 3 luni.Se suspenda somajul pe perioada de 3 luni.Angajatorul ia decizia de a inceta acel contract dupa aproape 2 luni cu acordul partilor. Salariatul solicita incheierea cu art 56 alin.1 lit.i pentru a putea relua somajul pana la o noua angajare, dar este refuzat pe motiv ca nu inceteaza la implinirea celor 3 luni ,ci mai devreme, motivand ca el nu a stiut de somaj desi acesta a fost si motivul pentru care angajarea s-a facut pe perioada determinata, ca in cazul in care angajatorul sa nu fie multumit,salariatul sa-si poata relua somajul.
1.Poate angajatorul incheia mai devreme de 3 luni acel contract fara acordul salariatului?
2.Se poate face un act aditional la contract cu reducerea perioadei din contractul de munca ?
3.Ce solutii legale poate avea angajatorul pentru revenirea in somaj a salariatului, doarece acesta spune ca nu poate face nimic si ca va pierde somajul?
Multumesc anticipat!
Daca in cadrul institutiei exista o planificare a concediilor de odihna, iar un salariat vrea sa-si aduca zile de concediu dintr-o alta luna, angajatorul ii poate aproba efectuarea acelor zile in avans fata de programarea initiala?Daca da, ce baza legala are?Multumesc anticipat!
Multumesc frumos!
Da, am inteles ca pentru cele doua zile consecutive nu se plateste nimic, sunt repaosul lui saptamanal.Nelamurirea este daca celelalte doua se acorda pentru faptul ca lucreaza sambata si duminica, si daca sunt platite.Multumesc!
Nu stiu cum sunt prevazute.Lucreaza doar vineri,sambata si duminica, iar contractul de munca este pentru 8 ore.Ma gandeam ca doua zile libere din patru acordate, sunt libere platite altfel cum se justifica lucrul in weekend?Logica o vad in felul urmator:pentru ca lucrez samabata si duminica mi se dau alte zile libere consecutive,.bun....dar faptul ca le lucrez,nu trebuie sa fiu platit,sau le lucrez benevol? Si mi se dau inca doua libere dar platite,altfel saptamana lui de lucru ar fi doar de 3 zile pe saptamana?Multumesc!
Da, , pentru un weekend i se dau 4 zile libere. 2 stiu ca se dau pentru sambata si duminica. Dar celelalte doua, pot fi considerate libere platite zile normale deoarece lucreaza in weekend? Multumesc!
Cu scuzele de rigoare.....Pentru lucrul in weekend sambata si duminica, angajatul primeste 2 zile libere consecutive neplatite. Dar angajatorul ii mai da alte 2 zile libere. Intrebarea mea era daca pentru aceste zile este platit deoarece a lucrat in weekend? Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Cele doua zile libere acordate pentru munca in week-end nu se platesc ...

In contract nu este specificat nimic despre vreun spor.Faptul ca pe langa cele doua zile consecutive, mai primeste inca doua zile libere,se poate considera ca le primeste pentru lucrul in weekend?Intrebarea este daca aceste ultime doua zile sunt platite.Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.

Daca un angajat lucreaza sambata si duminica si in schimb primeste cele doua zile consecutive libere luni si marti de exemplu, plus alte doua zile libere miercuri si joi, atunci ce spor ar trebui sa primeasca pentru faptul ca lucreaza in weekend?Zilele de miercuri si joi sunt platite pentru faptul ca lucreaza sambata si duminica?
Activitatea unei II suspendata in 27.02.2020.Anul trecut, in Declaratia Unica 2019, pentru anul 2020 am completat data suspendarii .Acum , in DU pentru anul 2020 nu mai apare de completat data suspendarii. Cum procedez?Completez sumele aferente celor 2 luni din 2020,iar pentru 2021 completez 0?Multumesc anticipat!