Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INCETARE CM PERIOADA DETERMINATA DUPA O LUNA JUMATATE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INCETARE CM PERIOADA DETERMINATA DUPA O LUNA JUMATATE

Buna ziua! Cum se poate proceda in urmatorul caz?Angajat din somaj cu contract pe perioada determinata de 3 luni.Se suspenda somajul pe perioada de 3 luni.Angajatorul ia decizia de a inceta acel contract dupa aproape 2 luni cu acordul partilor. Salariatul solicita incheierea cu art 56 alin.1 lit.i pentru a putea relua somajul pana la o noua angajare, dar este refuzat pe motiv ca nu inceteaza la implinirea celor 3 luni ,ci mai devreme, motivand ca el nu a stiut de somaj desi acesta a fost si motivul pentru care angajarea s-a facut pe perioada determinata, ca in cazul in care angajatorul sa nu fie multumit,salariatul sa-si poata relua somajul.
1.Poate angajatorul incheia mai devreme de 3 luni acel contract fara acordul salariatului?
2.Se poate face un act aditional la contract cu reducerea perioadei din contractul de munca ?
3.Ce solutii legale poate avea angajatorul pentru revenirea in somaj a salariatului, doarece acesta spune ca nu poate face nimic si ca va pierde somajul?
Multumesc anticipat!
LUMI1971, utilizator
acordul partilor inseamna sa fiti si dvs de acord.. daca nu sunteti, nu poate inceta c.i.m.