avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate cipry_blue

Activitate cipry_blue

In urma cu 2,5 ani am facut un partaj voluntar cu fratele meu. In urma acestuia am intrat in posesia a inca 3/16 din apartament, ajungand sa detin 6/16 din apartament, restul ramanand in continuare mamei noastre.
Jumatate din suma am achitat-o atunci, urmand ca cealalta jumatate sa i-o dau in termen de 6 ani.
Acum vreau sa ii mai dau o parte din banii ramasi de plata. Cum procedez? Trebuie sa mergem la notar sa anuntam/declaram ca i-am mai dat o parte din suma de plata?
Sau pot preciza ceva pe ordinul de plata atunci cand ii fac transferul?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Vanzare cota-parte apartament.
Multumesc. Aveti idee daca exista vreo modalitate prin care sa imi poata da fratele partea lui fara sa fim nevoiti sa avem cadastru si intabulare? Donatie, ceva?
Doresc sa cumpar de la fratele meu partea lui de apartament mostenita de la tatal nostru. Dupa decesul tatalui, urmare a succesiunii, noi copii avem o cota de cate 3/8 si mama restul din apartament. Fratele meu o sa imi vanda partea lui: 3/8.
As vrea sa stiu daca imi poate spune cineva ce acte sunt necesare pentru efectuarea vanzarii si daca este neaparat necesar sa avem cadastru si intabulare pentru apartament ca sa putem face vanzarea.
Va multumesc,
Discuție Poprire salariu
Buna ziua!
In momentul in care la firma unde lucrez s-au virat banii in contul angajatilor am fost singurul care aveam contul de salariu 0. In urma investigatiilor am aflat ca mi s-a pus o poprire pe salariu in valoare de 3000 lei. Poprirea nu a ajuns nici la mine, nici la angajator. Ea s-a facut direct pe contul de salariu din banca. Am fost nevoit sa ma duc la o sucursala a bancii sa fac o cerere scrisa de deblocare a contului, sa astept cateva ore ca sa pot prima partea de bani care nu mi-a fost blocata prin poprire.
Intrebarea mea este: pana voi termina de platit suma poprita va trebui ca la fiecare salariu sa urmez aceasta procedura anevoioasa de a primi restul de bani. Nu exista posibilitate ca banii care imi raman din salariu sa ii pot scoate direct de pe card? Nu ar fi trebuit ca poprirea sa fie facuta prin angajator care sa imi opreasca strict suma datorata si sa imi livreze restul prin contul de salariu? Pot rezolva cumva aceasta problema?
Prin urmare inteleg ca cea mai putin costisitoare metoda este prin donatie? Ori de la tata catre fiu ori de la tata catre mine si fiu (prima varianta fiind ceva mai ieftina)? As vrea sa mai intreb ceva: pentru a putea face donatie este necesar sa fie facut cadastru pentru imobilul si terenul ce urmeaza a fi donat? Sau se poate face donatia doar in baza actului de proprietate?
Buna ziua,
As vrea si eu sa stiu care este metoda cea mai putin costisitoare pentru a intra in posesia unei proprietati. Va explic exact despre ce este vorba. Iubitul meu locuieste in aceeasi curte cu parintii dar a inceput sa isi construiasca, in aceeasi curte, o alta casa. Din pacate nu iubitul meu este proprietarul. As vrea sa stiu cum pot parintii lui sa ii treaca casa si terenul afferent pe numele lui ( varianta cea mai ieftina din punct de vedere financiar) ca sa nu aiba probleme cu ceilalti mostenitori dupa decesul parintilor. Stiu ca sunt mai multe variante: uzufruct viager, clauza de intretinere etc. dar ma intereseaza si cum poate face sa nu il coste foarte mult.
Daca tot am deschis subiectul as vrea sa stiu si daca exista vreo varianta sa am si eu dreptul asupra casei desi nu suntem cununati?
Buna ziua,

As vrea sa stiu daca pentru o persoana care a facut in perioada in care era angajat un overdraft de trei salarii, nu are niciun bun pe numele lui si nici nu mai are serviciu de ceva vreme, se poate trece la recuperarea datoriilor de la familie: sot/sotie, parinti, frati?
Buna ziua!
Am un card de cumparaturi la o anumita banca cu o limita de 2300 roni. Banii i-am cheltuit si la un moment dat nu am mai putut depune cat aveam rata lunara si am depus mai putin.
Acum am fost sunat si mi s-a spus ca sunt obligata ca intr-o saptamana sa depun toti banii caci daca nu ma dau in judecata.
Nelamuririle mele ar fi:
Pot fi dat in judecata pentru o suma asa mica?
Daca da care pot fi repercursiunile?
Daca nu am nimic pe numele meu ce se intampla?
Mentionez ca nu refuz plata doar ca nu am cum sa platesc toata suma asa repede cum mi-au solicitat ei.
Buna ziua,
Sunt o persoana care se ocupa cu intermedieri imobiliare.
Intrebarea mea este daca pot incheia un gen de contract de exclusivitate/comision cu un posibil cumparator/vanzator atata timp cat eu sunt persoana fizica si nu agentie imobiliara.
As vrea si eu sa stiu cum se elaboreaza IP sau daca are cineva niste modele.
Eu am terminat cursul acum o luna (bineinteles ca nu ne-au invatat mare lucru) si acum trebuie sa elaborez toate documentele si m-am blocat la instructiunile proprii. Eu am la firma evaluarea riscurilor facuta pentru 7 posturi: instalator sanitar, electrician, mecanic, agent comercial-conducator auto, depozitare(gestionar), personal TESA si vizitatori.
Va multumesc anticipat pentru indrumare.