Forum Discuţii juridice Executare silită Datorie card de cumparaturi
Discuție deschisă în Executare silită

Datorie card de cumparaturi

Buna ziua!
Am un card de cumparaturi la o anumita banca cu o limita de 2300 roni. Banii i-am cheltuit si la un moment dat nu am mai putut depune cat aveam rata lunara si am depus mai putin.
Acum am fost sunat si mi s-a spus ca sunt obligata ca intr-o saptamana sa depun toti banii caci daca nu ma dau in judecata.
Nelamuririle mele ar fi:
Pot fi dat in judecata pentru o suma asa mica?
Daca da care pot fi repercursiunile?
Daca nu am nimic pe numele meu ce se intampla?
Mentionez ca nu refuz plata doar ca nu am cum sa platesc toata suma asa repede cum mi-au solicitat ei.
cipry_blue a scris:

Nelamuririle mele ar fi:
1.Pot fi dat in judecata pentru o suma asa mica?
2.Daca da care pot fi repercursiunile?
3.Daca nu am nimic pe numele meu ce se intampla?
4.Mentionez ca nu refuz plata doar ca nu am cum sa platesc toata suma asa repede cum mi-au solicitat ei.

1. Da, suma creantei poate sa fie mica, insa penalitatea mare );
2. Dosar civil, dosar penal in cel mai rau fapt in dependenta de suma creantei care se va acumula si in dependenta de perioada;
3. Acesta nu este un argument cu care puteti dormi linistita noaptea ), ce se va intimpla? ... va creste penalitatea si veti fi obligata de catre executor sa o achitati si veti achiota si serviciile executorului;
4. In astfel de cazuri eu nu odata mentionez, este foarte bine cind debitorul ese la contact cu banca si nu se ascunde, da recunosc sunt diferite situatii in viata, de aia si este nevoie sa discutati cu bnaca si sa vi se intocmeasca un alt grafic de reesalonare a creantei, sao sa solicitati o refinantare (binenteles daca este posibil).

Succese
ContSters257959, utilizator
Daca nu aveti bunuri, veti avea doar poprire pe salariu.
Ar trebui sa va grabiti sa platiti, suma pe care o datorati, creste in fiecare zi si ce sens are sa ajungeti sa platit enorm de mult pt cat ati beneficiat din aia 2300?