avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai Mihaela

Activitate Mihai Mihaela

annabellaxannabella a scris:


Laboratoare de Igiena Radiatiilor Ionizante sa zicem regionale.

la acestea ma refeream...aici trebuie intrebat...eu lucrez pe un aparat Siemens de ultima generatie si tot am spor...tot Laboratorul de Radiologie are spor-medicii 25 %,asistentii 20%...si stiu ca va trebuie si permis ptr a lucra in radiologie,curs de radioprotectie si multe alte chestiuni...+multe hartii....amenzile sunt destul de usturatoare dupa cate stiu si le plateste spitalul...mai sunt si alte chestii...intereseaza-te!
revin : dozimetre aveti???
sporul ptr radiologie (daca e sectie de spital sau cred ca si la particular )e 20%din salar, numai ca am impresia ca in ultima lege ei spun intre 15 si 30%,CNCAN-ul are centre regionale puteti intreba acolo...
Dar in cazul unitatilor bugetare,mai precis in spitale?Ce se intampla daca sefa serviciului personal se opune schimbarii pentru asistentele care au terminat studii superioare si/sau cere renuntarea la drepturi obtinute anterior(gradul principal)e legal?Multumesc!
Discuție Specializare
Buna ziua! V-as ruga sa-mi spuneti cum sunt reglementate specializarile ptr asistenti medicali care lucreaza in sectia radiologie!Ce lege reglementeaza aceste lucruri si care sunt normele ce o insotesc?Daca exista un certificat de la Centrul de perfectionare a asistentilor medicali,care mentioneaza ca a fost urmat un stagiu practic radiologie,ce valoare are acesta?Daca personalul nu are specializare si nu exista personal specializat nu ar trebui ca spitalul in cauza sa solicite cursarea si obtinerea specializarii ptr angajati?
pai la un consum de cam 300kw sau cum s-or mai fi numind nush ...mai e chestia aia cu tensiune joasa si tensiune medie pe care nu o pricep...
Are cineva idee cam cum ar trebui facuta conventia la plata energiei electrice?(scuze ca subiectul nu prea tine de drept)Am senzatia ca platim mult in plus...sau cel putin eu patesc asta...
jalaboi a scris:

20-25% din salarul de baza

esti sigura?dupa noua lege a salarizarii???
Facultati sunt si de stat ...probabil intr-adevar sa scoata mai multi bani...dar de exp Gr.T.Popa Iasi este Facultatea de medicina Iasi,facultate de stat insa are si locuri cu taxa...in cadrul ei este Specializarea asistenta medicala -durata studiilor 4 ani....
Răspuns la discuția PROMOVARI 2010 conf. L330/2009
Asa se pare...Anul trecut a terminat alta promotie si au beneficiat de marirea de salar si transformarea postului.Intre timp s-a schimbat conducerea spitalului.Insa nu stiu sigur cum a solicitat unitatea transformarea sau ce a solicitat,insa de la ASP ni s-a spus ca au dat aprobare pentru transformare.
Răspuns la discuția PROMOVARI 2010 conf. L330/2009
Studiile superioare au fost facute la UMF Iasi-durata 4ani-280credite...Directia de sanatate publica(actualmente ASP) a aprobat transformarea insa conducerea spitalului nu doreste sa aprobe.Ce este de facut?Multumesc!