Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inscriere studii superioare in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inscriere studii superioare in cartea de munca

Buna ziua!

As vrea sa stiu, in cazul unui angajat cu carte de munca si functia de studii medii, exista posibilitatea ca inscrierea studiilor superioare in C.M, respectiv diploma de licenta si de master, sa ii modifice functia? Exista obligativitate in acest sens sau depinde doar de angajator?

Va multumesc.
1. De la data de 01.01.2011 nu mai se folosesc carnetele de munca si deci nu mai exista nici obligatia de a se face inregistrari in acestea.
2. Daca postul ocupat de dvs. necesita studii medii (conditie stabilita de angajator) atunci nu are obligatia de a va schimba functia (valabil pentru unitatile cu capital privat).
Dar in cazul unitatilor bugetare,mai precis in spitale?Ce se intampla daca sefa serviciului personal se opune schimbarii pentru asistentele care au terminat studii superioare si/sau cere renuntarea la drepturi obtinute anterior(gradul principal)e legal?Multumesc!
Ina_2011 a scris:

Buna ziua!

As vrea sa stiu, in cazul unui angajat cu carte de munca si functia de studii medii, exista posibilitatea ca inscrierea studiilor superioare in C.M, respectiv diploma de licenta si de master, sa ii modifice functia? Exista obligativitate in acest sens sau depinde doar de angajator?

Va multumesc.

Pana la abrogarea Decretului nr.92/1976 (01.01.2011) , studiile se treceau obligatoriu in carnetele de munca ... dupa abrogarea acestui decret, in carnetele de munca nu se mai opereaza nicio inscriere cu privire la activitatea , pregatirea scolara si cea profesionala a salariatului respectiv.