avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate otonel

Activitate otonel

Aveti dreptate si multumesc de raspuns, oare chiar nu mai am nici o portita de rezolvare care sa ma ajute
Succesiunea am facut-o dupa moartea mamei, acuma nu o sa vand casa sau terenurile ramanase ca sa platesc cheltuielile de judecata pentru cineva care a profitat de o situatie dificila la un moment dat si vrea sa isi ia bunurile in primire.
Cel mai mult ma nemultumeste ca trebuie sa platesc niste cheltuieli de judecata pentru un proces de care nu am aflat decat dupa ce maica-mea nu a a mai fost si il consider un abuz iarurmatoarul lucru este ca nu sunt de acord sa dau actele de proprietate unei persoane cu care nu sunt in relatii bune.Oricum eu ar trebui sa-i dau actele pentru a face obligatiile contractuale de intabulare a terenurilor dupa care ar urma contractul definitiv, deci o sa mai am multe discutii si razboaie de purtat cu pers respectiva
In principiu cred ca o sa contest hotararea instantei ca nu cred ca am ce pierde, acuma nu stiu daca vorbesc saptamana viitoare cu un avocat care nu este in judetul unde este procesul poate sa o faca si trimita prin posta
Buna ziua,
Am si eu nevoie de un sfat ca nu stiu cum sa procedez: maica-mea care din pacate nu mai este a avut un antecontract de vanzare cumparare cu cineva din sat de la care a luat niste bani imprumut si acesta a cerut sa faca antecontractul in contul banilor datorati, terenurile pe care s-a a facut antecontractul sunt subevaluate pentru aproape 5 ha de arabil si fanete s-au platit 3800 lei, dupa decesul lui maica-mea procesul prin care cumparatorul vrea sa isi intabuleze terenurile s-a mutat pe mine si pe fratele meu in calitate de succesori, noi neapucand sa ne prezentam la nici un termen de judecata din cauza serviciului, iar saptamana trecuta s-a dat hotararea in prima instanta ca trebuie sa ii dam cumparatorului titlul de proprietate si certificatele de mostenitor si sa platim celtuielile de judecata ca asa prevede antecontractul, judecata care a fost initial intre maica-mea si cumparator iar noi de vreo 4-5 ori am fost citati la adresa gresita.
In termen de 30 de zile putem contesta hotararea, ce ma sfatuiti sa fac, sa o contest, mai ales ca nu inteleg de ce sa platesc eu cheltuielile de judecata ca eu nu am semnat nimica si a fost si eroare de procedura cu adresa de citare, si daca contest hotararea si antecontractul am vreo sansa de castig.
Va multumesc.
Multumesc, de raspuns, sa sa iau pentru urmatoarea data a procesului
Buna ziua,
Am nevoie de un sfat de la dv. ca nu stiu cum sa procedez: maica-mea care din pacate nu mai este , era in judecata cu cineva care i-a imprumutat o suma de bani in anul 2009 si a facut un antecontract pe niste terenuri ca si garantie pentru banii aia.O partea din bani i-a restituit iar de o parte a zis ca cel cu care a facut antecontractul s-a folosit de terenurile respective el avand ferma si animale, inclusiv a luat subventia dupa ele atatia ani si nu-i mai restituie, acesta a deschis proces pentru refuzul lui maica-mea de a-i preda actele necesare intabularii terenurilor si azi am aflat ca sunt citat la proces in calitate de succesor pentru a preda actele necesare acestuia si a platii cheltuielile de judecata.
Ce pot sa fac ca eu si fratele meu nici macar nu am facut succesiunea dupa maica-mea iar cu cel care a deschis procesul nu am semnat nici un act, ce obligatii avem.
La proces oricum nu am cum sa ajung dar ca intrebare are rost sa angajez un avocat, ce sanse de castig am avea, sau sa il las asa si sa nu ma prezint
Multumesc de raspuns, m-am uitat pe antecontract si in afara de mentiunea ca intra in posesia terenurilor in data de 06.08.2009 nu este trecut altceva.
In primul rand vreau sa va urez un an nou fericit cu tot ce va doriti!
Vreau sa o ajut pe maica-mea intr-o problema legata de un antecontract de vanzare cumparare a unor terenuri agricole facut in anul 2009 cu un consatean care i-a dat o suma de bani de 3.300 lei imprumut si i-a cerut ulterior sa faca un antecontract de vanzare pe niste parcele arabile si pasune care depasesc 5 ha ca si garantie pentru imprumut.Maica-mea i-a restituit o parte din bani iar el a folosit terenurile ca si o arenda iar luna trecut a cerut sa mergem sa ii definitivam vanzarea iar maica-mea a zis ca suma data este prea mica pentru valoarea terenurilor, el mergand mai departe la un executor judecatoresc care a trimis o notificare pentru data de 5 ianuarie cand ar trebuie sa-i inmaneze titlul de propietate acestuia si sa plateasca o taxa de 960 lei pentru servicile acestuia conform agajamentului din antecontract.
Pentru ca timpul este destul de scurt si nu stiu daca reusesc sa ma consult cu un avocat vreau sa intreb ce se mai poate face pentru anularea antecontractului sau recalcularea valorii terenurilor, eventual are rost in situatia de fata sa deschida proces?
Va multumesc.
Am si eu nevoie de un sfat pentru ca ma simt nedreptatit si vreau sa fac o reclamatie dar nu prea am experienta in asemeneaa situatii
Am fost girant la cineva la o banca cooperatista ,persoana care a luat creditul a plecat in strainatate si eu m-am trezit cu somatie si proprire pe salariu de aprox 2500 lei suma care mi-a fost oprita de catre firma unde lucrez in rate din salariu.
In februarie mi-a fost oprita ultima rata dupa care la salariu de luna asta am luat iarasi cu 200 lei mai putin si dupa ce am sunat la firma am aflat ca a venit o noua proprire reprezentand un debit restat (asa este trecut in actul trimis la firma) la acelasi credit si trimis de acelasi executor judecatoresc.
Eu nu am mai avut de a face cu asa ceva dar nu mi se pare normal sa platesc datoria cuiva si cand zic ca am terminat sa ma trezesc cu o noua proprire pentru nu stiu ce suma restanta fara instiintare si de ce s-au trezit acuma de ce nu au spus de la inceput, ca in ritmul asta eu platesc pentru altul cat vor ei
Ce pot sa fac in situatia asta , m-ar ajuta o reclamatie la protectia consumatorului sau sa-i dau in judecata ca sunt nervos si disperat de camatarii astia
Am si eu o problema care cred ca tine mai mult de birocratie si comoditate decat de drept si nu stiu ce pot sa fac sa o rezolv mai repede: in 17 septembrie anul asta am avut un proces pe contencios administrativ cu inmatricularea fara plata taxei, in data de 21.10 judecatorul a depus motivarea la arhiva iar in 25 .10 dupa cate mi-a spus grefiera a plecat de la ea scrisoarea recomandata cu hotararea judecatoreasca pe care trebui sa o primesc acasa si sa semnez.
Problema este ca acasa nu mi-a sosit nimica inca am fost la posta si am intrebat si au zis ca de atata vreme o trimiteau si inapoi iar la tribunal am inteles ca pot sa fac cerere ca sa-mi dea o copie la hotarare fara nici o valoare in termen de calcul al timpului de recurs.
Ce as putea sa fac ca sa primesc odata recomandata aia sau sa-i dau de urma ca procesul l-am deschis acuma un an si m-am saturat sa astept dupa niste hartii care parca vad ca zac printr-un birou sau sunt ratacite la posta?
Va multumesc
Acelasi lucru l-am patit si eu astazi rebransarea este 118 iar garantia 375 lei si u mi-se pare in regula lucrul asta , eu vreau sa le depun o reclamatia la sediu si poate si al protectia consumatorului numai ca imi trebuei ceva argumente pentru a-mi sustine plangerea si acuam dupa ce am scris un mesaj pe forum am vazut si postarea ta.
Doamna de la sediul lor mi-a spus ca au mai fost persoane care au depus reclamatii si unii chiar ar fi reusit sa primeasca inapoi garantia, acuma sa vad ce rezolv.