Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chemare în proces ca urmare a unui antecontract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chemare în proces ca urmare a unui antecontract făcut de părintele decedat. Ce obligații avem, ținând cont că nici nu am făcut succesiunea?

Buna ziua,
Am nevoie de un sfat de la dv. ca nu stiu cum sa procedez: maica-mea care din pacate nu mai este , era in judecata cu cineva care i-a imprumutat o suma de bani in anul 2009 si a facut un antecontract pe niste terenuri ca si garantie pentru banii aia.O partea din bani i-a restituit iar de o parte a zis ca cel cu care a facut antecontractul s-a folosit de terenurile respective el avand ferma si animale, inclusiv a luat subventia dupa ele atatia ani si nu-i mai restituie, acesta a deschis proces pentru refuzul lui maica-mea de a-i preda actele necesare intabularii terenurilor si azi am aflat ca sunt citat la proces in calitate de succesor pentru a preda actele necesare acestuia si a platii cheltuielile de judecata.
Ce pot sa fac ca eu si fratele meu nici macar nu am facut succesiunea dupa maica-mea iar cu cel care a deschis procesul nu am semnat nici un act, ce obligatii avem.
La proces oricum nu am cum sa ajung dar ca intrebare are rost sa angajez un avocat, ce sanse de castig am avea, sau sa il las asa si sa nu ma prezint
Manuela Rășină, administrator
Luați legătura cu un avocat să vă facă întâmpinarea; pipăind fondul, eu aș invoca inclusiv excepția lipsei calității procesuale pasive (nu s-a făcut succesiunea), prescripția.
Multumesc, de raspuns, sa sa iau pentru urmatoarea data a procesului