avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate anniela

Activitate anniela

Actiunea initial a fost de "pretentii", ulterior reclamantul a depus o cerere de renuntare asupra acestor pretentii. Instanta insa a judecat dupa cererea principala si a constatat ca exista acest drept de creanta ( a fost evaluat si in bani) dar Instanta de recurs,luand in calcul cererea de renuntare a inlocuit fraza
"obliga la plata dreptului de creanta..."
cu
"constata ca reclamantul are un drept de creanta.."
.

Cum procedeaza executorul judecatoresc in acest caz?
S-a constatat dreptul de creanta, in hotararea de la fond era specificat clar: "obliga la plata sumei de....reprezentand dreptul de creanta".
Nu s-a contestat creanta, cel care a avut pretentii initial, pe parcursul procesului a facut o cerere de renuntare la aceste pretentii pe care Instanta de fond nu a luat-o in calcul, in schimb a fost unul din motivele de recurs invocate de cealalta parte si raspunsul Instantei de recurs a fost
"constata ca are un drept de creanta".

Am incercat sa fiu mai explicita,in aceste conditii va mentineti parerea?
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua, dosar civil,hotarare definitiva si irevocabila data astfel: "Constata dreptul de creanta....." si nu obliga la plata dreptului de creanta.....
In acest caz,executorul judecatoresc ce face???
1.nu poate face nimic pentru ca Instanta constata ca exista acest drept de creanta fara a obliga partea la plata;
2.traduce acest drept de creanta prin "obligativitatea platirii lui"?

Pentru mai multe lamuriri,partea a ridicat pretentii la inceputul procesului si ulterior a renuntat la aceste pretentii,instanta de fond neluand in seama aceasta renuntare.S-a ajuns la recurs,moment in care Instanta de recurs modifica hotararea in sensul ca scrie:"Constata dreptul de creanta..."

Ce parere aveti?
Răspuns la discuția Care sunt pasii de urmat ?
Multumesc pentru raspunsuri,pentru cei care mai vor sa stie calea corecta de eliberare a certificatului de grefa:
1.achizitie formular tip de la Judecatorie(Tribunal);
2.achitat taxa timbru judiciar in valoare de 1 leu la Primarie;
3.achizitie timbru judiciar de 0.15 lei,
Se depun la registratura instantei si vi se va da o data la care puteti ridica certificatul.
Am aflat "din practica"...:D
Buna dimineata,
Dupa ani de zile de tergiversare a unui dosar civil,in sfarsit s-a terminat fix cand incepea "vacanta judecatoreasca".Pe portalul instantelor nu sunt informatii concludente,cum procedez pentru a intra in posesia minutei, pentru ca de hotarare nici nu se poate discuta...de la arhiva mi s-a spus ca va fi redactata dupa "vacanta"...
Mai concret, am de platit vre-o taxa,cat,unde,exista vre-un formular special prin care cer aceasta copie dupa minuta?
Răspuns la discuția Apel hotarare include IAP-ul?
Logic, apelul declarat impotriva sentintei - in cuprinsul careia este incadrat IAP-ul - se considera apel declarat si impotriva acestuia.
Dar, din pacate, in instanta nu te bazezi pe logica, am vazut spete in care instanta cere declararea apelului asupra IAP-ului ...pentru a se face vorbire despre acesta.
E un subiect la care pararerile sunt impartite...toturi va citez din Codul de Procedura Civila modificat si actualizat la nivel de 2011:

Art.282 alin 3: “Apelul impotriva hotararii se socoteste facut si impotriva incheierilor premergatoare"
Presupunere gresita, este vorba de recurs, hotararea este definitiva si irevocabila.
Suma reactualizata a ratelor nu coincide cu nici un procent din valoarea de piata(nu ati inteles bine,este vorba de 50 - 50%).
Avocata mea este cu aproximativ 20 ani mai tanara decat membrii completului de judecata.

Mai aveti si alte presupuneri?
Multumesc pentru lamurire si mai ales pentru trimiterea catre temeiul juridic...
Va fac si eu o trimitere catre "Tratat de dreptul familiei" - Filipescu - de care am facut rost datorita bunavointei utilizatorilor avocat.ro care printre altele spune asa:
"Cu ocazia partajului, valoarea ratelor achitate de fostii soti in timpul casatoriei la aparatamentul unia dintre ei trebuie calculata la valoarea reactualizata a lor motivata de cresterea valorii apartamentului , de care altfel, ar profita numai sotul proprietar"

Si ca fapt divers in cazul meu Instanta a hotarat ca dreptul de creanta sa fie platit la valoarea de piata, dupa umila mea parare , cum era si logic si normal...
Răspuns la discuția Proces de partaj
Pretul nu il stabiliti d-vs, il stabileste un expert desemnat de instanta asa ca....
Multumesc!!!