avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate iulian30

Activitate iulian30

Ma asteptam la un astfel de raspuns. Va multumesc foarte mult. Insa as dori sa stiu daca pot face ceva in cazul PV de predare - primire a echipamentului. Daca ei nu pot dovedi ca mi-au predat echipamentul, rezulta implicit ca ei nu au cum sa imi furnizeze servicii. Deci contractul nu poate continua in conditiile acestea.
Buna seara,

Am o problema din care nu stiu sa ies. Anul acesta in luna iunie am incheiat un contract de prestari servicii cu societatea RDS&RCS - Digi TV pe o perioada de 18 luni pentru 2 decodoare in custodie. Dupa ce am incheiat contractul, dupa 1 saptamana a venit si mi s-a instalat echipamentul. Mi s-a cerut o taxa de activare/decodor, pe care am platit-o domnului, fara a mi se emite vreo chitanta, dar nici PV de predarea echipamentului nu s-a incheiat. Astfel incat, dupa o luna de furnizarea serviciilor, primesc factura de vreo 350 lei in care imi bagase cei 100 lei pt activare decodoarelor, si bineinteles imi bagase suma de 150 lei pentru cumpararea unui decodor si chirie pentru celalalt. Am facut o cerere catre ei, unde le-am mentionat ca au gresit factura si am cerut stornarea ei si emiterea unei noua conform contractului. Termenul stipulat de ei pentru raspuns la cerere este de 30 zile, timp in care am asteptat fara niciun rezultat. Drept urmare, am luat calea drumului catre sediul pentru a intra in audienta. Acolo m-a intampinat o domnisoara nu tocmai zambitoare, m-a invitat intr-un birou unde i-am expus problema. A dat apoi un telefon unei colege de a ei, mentionandui ca au facut o greseala in sistem si ca trebuie remediata si sa storneze factura. Deci trebuia sa merg eu in audienta sa se miste ceva, pentru ca altfel cred ca ajungeam la 1000 lei si ma trezeam si dat in judecata pentru neplata serviciilor. Despre cei 100 de lei pentru activare nici ca am putut sa o conving ca i-am dat instalatorului banii, daca nu am primit chitanta.
Intrebarea mea este:
Pot sa cer rezilierea contractului prin denuntare unilaterala? Avand in vedere faptul ca la predarea echipamentului catre mine a celor 2 decodoare si antena satelit nu s-a incheiat niciun proces verbal de predare primire cu seriile aferente, fapt ce rezulta ca eu nu beneficiez de serviciile lor, deci nu se face obiectul contractului. Asa ca ei nu pot dovedi ca mi-au facut instalarea echipamentului, asa cum nici eu nu pot dovedi ca i-a dat acelui om 100 lei pentru activarea decodoarelor (asa cum mi s-a comunicat telefonic ca trebuie platita acea suma instalatorului).
Dupa ce am plecat din audienta domnisoara nici macar nu si-a cerut scuze pentru cele intamplate, de parca eu eram de vina pentru situatia creata. Dar ce mai conteaza, doar traim in Romania...si asta ne ocupa tot timpul!!#-o
Răspuns la discuția Distanta legala intre case vecine
Va multumesc tare mult pentru raspuns.
O sa dau acum piept cu birocratia ....#-o
O zi buna
Răspuns la discuția drept de proprietate
Buna seara!
Vin cu o intrebare va rog frumos.
Am cumparat un apartament intr-un imobil cu 1 etaj, care are 4 apartamente. In aceeasi curte mai este o dependinta, care pe parcursul anilor, nu stiu cum, s-au aciuat niste romi. Nu stiu daca detin acte de proprietate pe acea dependinta.
Eu in actul de vanzare cumparare am trecut asa:
imobilul proprietatea noastra compus din 2 camere, 1 bucatarie, 2 bai, hol si pivnita nr 3 in suprafata totala de 40.03 mp conform masuratorilor cadastrale, impreuna cu dreptul de proprietate asupra terenului aferent locuintei in cota indiviza reprezentand suprafata de 75 mp, precum si cota parte indiviza de 25% aferenta apartamentului din partile si dependintele comune ale intregului imobil.
Acum revin la idee....Unul din fostii proprietari a reusit sa ia de la Prefectura Municipiului Bucuresti un Certiificat de atestare a dreptului de proprietate privata asupra terenului de 75 mp care au fost trecuti in proprietatea Domnului prin Ordinul Prefectului nr.X din data X 1993 in conformitate cu prevederile art. 35 alin 3 din Legea nr 18/1991.
Intrebarea mea este: Pot eu dobandi dreptul de proprietate asupra terenului ? daca da, cum pot face acest lucru? Cum pot delimita acest teren?Cum pot sa il inscriu?
Suprafata totala a terenului pe care se afla imobilul si dependinta despre care va vorbeam mai sus este de 267mp, din care imobilul nostru 101 mp si dependinta 63 mp. Cum se pot calcula acei 75 mp ?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Distanta legala intre case vecine
Buna seara!
Vin cu o rugaminte mare, pentru ca nu stiu ce sa mai fac.
Sa va prezint istoricul. Locuiesc in sectorul 6 intr-o vila veche cu 1 etaj. Anul trecut, un intreprinzator s-a apucat de demolat casa vecina din spatele vilei noastre. Acea casa era veche si se ridica cu tot cu acoperis pana la nivelul 1 al vilei noastre. Ea izola spatele vilei foarte bine. Acum, omul nostru a demolat tot, lasand caramida goala a vilei noatre pe partea unde a fost casa lipita. O data cu venirea iernii au inceput sa apara problemele. Precizez ca noul imobil care s-a ridicat are in momentul de fata 3 etaje plus mansarda. Deci este mult mai inalta deacat a noastra. Probleme sunt urmatoarele: crapaturi ale peretilor, igrasie.
Distanata intre cele 2 imobile, acum este de cca 30 cm . As dori sa stiu daca este legala aceasta distanta, daca trebuia sa construiasca imobilul la fel cum era cea din inainte, adica lipita de vila noastra. Cum as putea cere despagubiri, si in baza carei legi. Nu stiu daca are autorizatie de constructie pentru cele 3 etaje plus mansarda..
VA rog mult daca puteti sa imi raspundeti la intrebare.
Multumesc anticipat