avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Activitate Dîrminã Florina

Activitate Dîrminã Florina

Puteti sa-mi spuneti va rog in baza a ce act normativ si la ce articol se specifica perioada pentru care pot opta, ca sa specific si in cerere actul normativ.
Multumesc
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu raspuns la cateva intrebari legate de concediul pentru crestere si ingrijire copil.
1. Trebuie sa optez de la depunerea dosarului pentru un an sau pentru 2?
2. Este adevarat ca angajtorul iti asigura locul de munca doar in primul an, apoi te poate da afara oricand?
Va multumesc anticipat.
buna ziua.
Va rog sa ma ajutati va rog cu raspunsuri la urmatoarele intrebari:
1. Ce perioada de timp se acorda pentru concediu crestere si ingrijire copil, pentru ca am auzit mai multe variante( ba un an, ba 2).
2. Concediul pre si post natal ce perioada are si cum sunt impartite, cate zile trebuie sa ramana obligatoriu dupa nastere.
Multumesc mult.
Stiu ca nu primaria, dar un reprezentant al CNADNR a venit la primarie unde a convocat proprietarii din zona unde urmeaza sa se faca autostrada. Normal ar fi constructia autostradei sa inceapa dupa rezolvarea acestor probleme, in cazul in care se actioneaza in instanta sa inteleg ca nu incepe constructia doar la finalizarea procesului?
Parerea mea este chiar daca dureaza atat de mult dar nu vreau nici sa dam pamantul pe sume simbolice stabilite de ei, deoarece la noi in comuna astfel de terenuri cu pozitie buna se vand destul de scump.
Va multumesc pentru raspuns
Multumesc de raspuns
Insa totusi stiu ca de obicei se incearca oferirea unui pret "de nimic", dar daca totusi daca pretul nu ne convine putem cere o suprfata de pamant egala cu a nostra in alta parte?
Buna ziua
Bunicii mei au un teren in extravilanul comunei unde locuiesc unde urmeaza sa fie construita o autostrada. Ieri a fost chemat la primaria comunei unde li sa cerut o copie a titlului de proprietate. Au intrebat si cum vor fi desbagubiti, dar raspunsul a fost "nu stim cat se plateste metrul patrat aici la dvs".
Rugamintea este daca imi puteti oferi informatii utile in acest caz. Ce drepturi am ca proprietar si ce trebuie sa am in vedere in acest caz.
Va multumesc
Multumesc mult pentru informatiile oferite.
Buna dimineata, am citit intr-o carte "Mama si copilul", ca mamele ai caror copii au facut varicela si nu au implinit inca 3 ani beneficiaza de 14 zile de concediu.
Am rugamintea daca ma puteti ajuta cu informatii suplimentare, conform carei legi si articolul daca se poate.
Va multumesc.
Va rog daca ma puteti ajuta cu informatii referitoare despre cum se poate transforma o societate comerciala intr-o asociatie familiala.
Va multumesc.
din greseala am scris 1999, am vrut sa scriu 1991