avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Activitate marian camelia

Activitate marian camelia

Răspuns la discuția Sigiliu engie
Da...doar iarna la regularizare in special in luna martie!din pacate ,nu am avut obiceiul de a transmite indexul,din cauza timpului petrecut la serviciu...vara ne avand aragazul racordat la retea(am butelie) sunt facturi mici si probabil asta deranjeaza...
Răspuns la discuția Sigiliu engie
Si...chiar nu am stiut ce sa intreb...si cum sa ma disculp ,in fata unui d-mn "pus pe traba"nu ma asteptam la asa concluzie...am ramas blocata si fara cuvinte..!
Răspuns la discuția Sigiliu engie
Va multumesc pentru raspuns!concluzia:dupa o formula de calcul facuta de engie se constata ca am de platit suma de 7000 de lei,iar daca aduc dovada ca nu am venituri se face o redecere de 40% .Eu ma bazam pe facturi emise pe timp de iarna care ajung pana la 1400 chiar si 1700 de lei la regularizare...dar in zadar consumul pe care il face orice om legal in timp de iarna nu la convins ca sunt corecta asta in conditiile in care am doar centrala pe gaze si aragaz la butelie...
Discuție Sigiliu engie
Sau schimbat contoarele de gaze iar un sigiliu din plumb nu are un marcaj specific ,spun ei.Acum sunt suspecta de furt...cum dumnezeu pot eu, sa demonstrez ca acel contoar a fost instalat cu sigiliul neconform(la receptie am semnat cu incredere ,de unde sa stiu cum trebuie sa arate un sigiliu..?)iar acum sunt buna de plata 7000 de lei ?cand au montat noul contoar i-a facut poza ,oare s-a facut si la montarea primului contoar ?daca fac cerere sa-mi arate poza primului contoar au vrun interes sa mi arate acea poza?sau vor spune ca nu exsista asa ceva?nu stiu cum sa procedez..sper ca sa mai aflat cineva in aceasta situatie din care a scapat cu bine si ma poate ajuta sa cer unele explicatii.Mentionez ca am fost chemata la un mediator care nu vedea decat infractori in fata ochilor si am trecut printr-o situatie mai mult decat umilitoare,dandu-mi de inteles ca este o situatie fara scapare!.Sunt constienta ca se fac tot felul de magarii in acest domeniul dar va asigur ca nu am umblat si nici prin cap nu mi-a dat sa fac asa ceva...Mentionez inca o data ,sigiliile erau la locul lor insa pe un sigilu nu este un marcaj,este posibil sa se fii sters in 8 ani de zile din cauza temperaturilor?Nu stiu ce explicatie sa fie...si cum sa demonstrez ca sunt nevinovata?
Răspuns la discuția proces civil
din pacate ,inainte sa apara proprietar in spatele casei ,noi aveam o constructie din beton pe care o foloseam pentru cresterea animalelor (gaini ,porc)dar atunci cand au venit si s-au prezentat ca si proprietari am demolat acea constructie ,eliberand terenul,apoi am facut un zid la 1,5m din spatele casei.conform masuratorilor din strada pana la zid avem 17,5m (in loc de 20m cum scrie in contractul de vanzare-cumparare).Cu toate acestea domnul vecin ne-a dat in judecata somandu-ne sa darmam zidul pentru ca el sustine ca ar trebui sa ia de la noi inca 50 de cm.Acum ne pare rau ca am facut acel zid la acea distanta,daca tot ne-a dat in judecata macar ne judecam pentru 3m nu pe 50 de cm. Ce sa spun e o absurditate#-o:(
Răspuns la discuția proces civil
multumesc pentru raspuns:">
Răspuns la discuția proces civil
multumesc din suflet pt.raspuns vom verifica .dar daca toti acesti ani am platit impozit pe suprafata de 300mp nu inseamna ca atat avem?
Discuție proces civil
parintii mei au cumparat o casa in 1997 de 300mp din care:20 lungime si 15 latime.acum sunt dati in judecata de vecinul din spatele casei care a cumparat de curand deoarece ei spun ca au 3m din cei 20m pe care in avem conform shitei de vanzare -cumparare.desi strada pe care locuim era deja construita la momentul in care noi am cumparat ei spun ca cei 3m ai nostri sunt luati de strada atunci cand a fost facuta.este posibil ca, desi noi avem aceasta schita din contractul de vanzare-cumparare de 20m cu 15 m sa ne ia 3m acesti nouveniti si "draguti "vecini?
Discuție proces civil
bunicii mei au o casa la curte din 1967iar in spatele casei era teren arabil,pe care l-au folosit pentru agricultura cu acordul primariei si fara sa fie deranjati. pana anul trecut cand au aparut ''proprietarii" si le-a cerut sa demoleze cotetele si ce mai au ei acolo .ei nu au demolat iar acum sunt dati in judecata.au vro sansa sa castige acest proces? avand in vedere ca nu au ocupat abuziv ,ci din potriva au avut grija de acel teren au plantat pomi fructiferi si lau pazit de diversi cetateni care au incercat sa-l transforme in groapa de gunoi?