avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 164 soluții astăzi
Forum Activitate monycka

Activitate monycka

Răspuns la discuția recuperare datorii
Multumesc pentru raspuns!
Multumesc pentru promtitudine,va voi suna cu siguranta,in cel mai scurt timp posibil.
Si eu sunt interesata de obtinerea de fonduri U.E.,am vorbit cu un consultant la telefon de pe la Bucuresti (eu sunt din Iasi)si mi-a dat numai vesti bune.Ideea mea este de obtinerea de fonduri U.E. pt constructia unui restaurant in mediul rural.Mi-a spus ca este un proiect eligibil si o sa mai vorbim .Din pacate nu m-a mai sunat,dar nu ma descurajez am sa caut pe altcineva care sa ma ghideze in obtinerea unui astfel de fond!
AM FOARTE MULTE INTREBARI SI DACA MA PUTETI lumina la unele dintre ale v-as fi foarte recunoscatoare!Imi doresc foarte mult sa reusesc pentru ca sunt sigura ca ar iesi ceva frumos si util pentru comunitatea din acea zona rurala si nu in ultimul rand as putea si eu sa lucrez intr-un domeniu in care imi face deosebita placere!
Răspuns la discuția recuperare datorii
Va rog mai lamuriti-ma cu un ultim detaliu:
-in contractul de vanzare -cumparare a terenului scrie asa"EU VANZATORUL,VAND FIULUI MEU .... CASATORIT CU "adica cu mine-teren ....apoi mai jos"subsemnatul.... cumpar ca bun comun cu sotia mea ....conform art 30 din codul familiei..."
IN PRIMA PARTE A CONTRACTULUI SCRIE ...P.C -VANZATOR SI P.N -CUMPARATOR,deci se pote pune executare silita ?In contract eu sunt amintita doar ca sotie nu ca si cumparator!
Răspuns la discuția recuperare datorii
Multumesc pentru raspunsuri!Ma gangeam ca daca au trecut 2 ani si ceva mai pot astepta cateva luni pana la prescriere!:sorry:
:sorry:
Răspuns la discuția recuperare datorii
1.Ce sa fac ?Sa ajung la un acord de plata cu [CREDITOR]?Sa astept sa se incheie 3 ani si se prescrie?Am mai citit pe forum alte situatii si am vazut ca dupa 3 ani s-au mai prescris unele cazuri!
Buna ziua,
as avea si eu mai multe intrebari si nelamuriri!
1-
In luna octombrie anul 2006 am facut un card de credit cu limita de 3680 ron ,dupa cateva luni mi-am schimbat locul de munca si salariul a fost mai mic si implicit nu am mai putut plati cardul.In acelasi timp mai aveam si alte credite si le-am platit in ordinea importantei crezuta de mine .Am ramas restanta cu platile pt respectivul card iar anul trecut am primit o instiintare ca am de plata vreo 5500de ron iar acum 2 saptamani am primit o alta instiintare ca am de plata urgenta 6683.99 ron daca nu ii platesc trec la executarea silita a bunurilor mele.Dupa cateva zile de la primirea ultimei instiintari le-am trimis un e mail ca nu pot plati .Eu am pe numele meu o firma si sunt trecuta intr-un contract de vanzare cumparare in care sotul meu cumpara de la tatal lui impreuna cu mine un teren.CE MI SE POATE INTAMPLA ?
2-
Pe firma mea nu am platit datoriile la stat deloc din 2006.In luna noiembrie am primit de la finante o instiitare ca trebuie sa platesc in jur de 123 mil lei vechi in afara de penalitati,sunt constienta ca trebuie sa platesc dar nu prea e cu ce! Care sunt datoriile urgente de plata ca sa nu intri in proces cu finantele?Si in cat timp trebuiesc platite?