avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate alfabeta1

Activitate alfabeta1

Răspuns la discuția Intrebare
Va multumesc!
Discuție Intrebare
Buna ziua tuturor,

Am o intrebare, in urma cu cateva luni am avut un accident minor intr-o parcare care a determinat deschiderea unui dosar de urmarire penala pe numele meu si care s-a solutionat dupa 3 luni cu NUP, ceea ce am inteles ca determina ca sa nu se scrie nimic in cazier si astfel acesta sa ramana curat. Prin urmare, exista vreun dezavantaj pentru mine pentru ca exista acest dosar de urmarire penala, chiar daca el a fost solutionat cu NUP? As aprecia orice explicatie, pentru ca nu inteleg cat de "grav" este ca el exista, sau cum m-ar putea dezavantaja in viitor.

Va multumesc tuturor anticipat!
Răspuns la discuția Reducere suspendare
Va multumesc pentru raspuns! Imi puteti spune daca ma pot prezenta sa sustin examenul de verificare a cunostintelor rutiere inainte de expirarea dovezii de circulatie, sau obligatoriu numai dupa expirarea dovezii?
Buna ziua,

Am fost reperat de radarul mobil cu viteza de 149km/h pe un tronson de drum unde viteza maxima admisa era de 90km/h, si mi s-a retinut permisul pe 90 de zile. Am citit putin care sunt conditiile pentru reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile:

...
Pentru a putea beneficia de reducerea perioadei de suspendare, titularul trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii, cumulativ:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
c) in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d) in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule.
...

(am gasit tot pe pagina dumneavoastra aceasta informatie)

As dori sa stiu daca sunt valabile aceste prevederi, in conditiile:
- acum 6 luni am avut un accident cu vatamare corporala (solutionata cu NUP) in urma caruia NU mi s-a suspendat permisul de conducere (am circulat cu dovada timp de 3 luni, dar atat, apoi mi-am primit permisul inapoi si am platit o amenda) - mentionez ca nu am consumat deloc alcool nici atunci, nici acum
- conditia a) o verific
- conditia b) este si ea verificata
- conditia c) este verificata, nu am mai beneficiat de reduceri de suspendari
- conditia d) este verificata, in masura in care nu se considera accidentul cu vatamare corporala ca si suspendare

Va rog sa imi spuneti daca este posibil sa primesc reducerea suspendarii perioadei de suspendare, de la 90 de zile la 30 de zile.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Accident vatamare corporala
Hristos A Inviat! Va multumesc mult pentru raspunsuri tuturora si va doresc numai bine! Voi anunta aici pe masura ce evolueaza situatia. Inca o data multumesc!
Răspuns la discuția Accident vatamare corporala
Multumesc pentru raspuns! Stiti cumva in cat timp se primeste aceasta citatie? Si de asemenea, acel inscris cu cererea de judecare in lipsa are vreun efect negativ asupra mea (adica, e mai bine sa vina persoana la proces sau se poate termina la primul termen - avand in vedere ca am depus copia dupa declaratia notariala - chiar daca domnul celalalt trimite inscrisul de judecare in lipsa?)?
Răspuns la discuția Accident vatamare corporala
Revin cu inca o intrebare va rog: care sunt demersurile pe care ar trebui sa le fac de-acum incolo pentru a grabi rezolvarea dosarului? Dupa cum am mentionat, am depus deja la dosar copie legalizata dupa declaratia notariala a mea si a domnului implicat. Nu stiu insa cum ar trebui sa procedez in continuare... ma puteti ajuta cu un sfat? Si de asemenea, as dori sa stiu cat credeti ca ar dura procesul avand in vedere cele relatate pana acum. Multumesc mult!
Răspuns la discuția Accident vatamare corporala
Va multumesc, Sarbatori Fericite tuturor celor de pe forum si sa aveti parte de tot ce e mai bun si frumos!
Răspuns la discuția Accident vatamare corporala
In cazul meu, domnul respectiv a fost internat in spital pentru o luxatie. El avusese anterior cateva operatii la acelasi membru al corpului care era acum usor dislocat (asa am inteles de la medici) in urma cazaturii, si a fost internat pentru 3 zile, timp in care nu i s-au acordat nici un fel de ingrijiri decente, decat foarte superficial. Asta, dupa ce au realizat cateva filme cu raze X si nu si-au putut da seama de respectiva problema. In ziua urmatoare, a semnat ca sa fie externat si sa nu fie operat (se pare ca vroiau sa il opereze, mentionand ca desi nu era necesar era totusi indicat, dar dansul, avand fiind cardiac, a refuzat). Imediat dupa ce a iesit din spital, la cateva ore, am mers si am semnat la notar declaratia si am platit daunele. Mentionez ca nici masina, nici bicicleta nu au suferit nici un fel de avarii. Ulterior, chiar in prima zi cand dosarul a fost inregistrat la Parchet, am depus copia notariala dupa declaratia data la notar, pentru evidenta la dosar. De aici si intrebarea mea despre diagnosticul pe care l-ar putea da medicul legist - nu stiu cat de grav ar putea fi in cea mai defavorabila situatie (eu presupun ca nu se va mai duce domnul respectiv la medicul legist pentru examinari, dar chiar si in cazul in care merge as dori sa stiu daca pot aparea complicatii la dosar pentru mine, sau daca exista riscuri).

Daca puteti sa imi comunicati parerile dumneavoastra pe marginea acestei probleme, v-as fi recunoscator. Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Accident vatamare corporala
Va multumesc frumos pentru raspuns!