Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Intrebare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Intrebare

Buna ziua tuturor,

Am o intrebare, in urma cu cateva luni am avut un accident minor intr-o parcare care a determinat deschiderea unui dosar de urmarire penala pe numele meu si care s-a solutionat dupa 3 luni cu NUP, ceea ce am inteles ca determina ca sa nu se scrie nimic in cazier si astfel acesta sa ramana curat. Prin urmare, exista vreun dezavantaj pentru mine pentru ca exista acest dosar de urmarire penala, chiar daca el a fost solutionat cu NUP? As aprecia orice explicatie, pentru ca nu inteleg cat de "grav" este ca el exista, sau cum m-ar putea dezavantaja in viitor.

Va multumesc tuturor anticipat!
NU exista nici un dezavantaj. Sunteti curat.
Va multumesc!
In situatia pe care o mentionati nu exista niciun fel de problema pentru dvs.Nu se vor face mentiuini in cazierul dvs.judiciar.
Daca procesul penal inceteaza conf.art18/1 c.pen. si veti lua o amenda administrativa care va fi trecuta in cazier,dar aceasta nu inseamna ca aveti cazier judiciar