avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate ruxandralider

Activitate ruxandralider

Va rog sa-mi spuneti de unde pot lua ajutorul de inmormantare in urmatoarea situatie:
1.am suportat cheltuielile de inmormantare pentru FOSTUL meu sot;
2.la momentul mortii ,acesta nu mai muncea;
3.a murit si a fost inmormantat intr-o alta localitate decat adresa din buletin.
Din ce-am citit nu-mi dau seama daca primaria loc.unde a fost inmormantat sau CAS poate plati acest ajutor.
Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarea problema: la societatea la care lucrez ,in aceasta perioada au loc negocieri ale contractului colectiv de munca.Deoarece o mare parte a salariatilor nu suntem de acord cu ceea ce s-a negociat pana la aceasta ora vrem sa declansam greva ,reprezentantii sindicatului ne-au adus tabele in care trebuie sa semnam pro/contra greva si cei care sunt pentru greva trebuie sa mai completeze o declaratie pe proprie raspundere (in cazul in care greva este declarata nula de judecatorie cel in cauza va trebui sa suporte conscintele) .Intrebarea mea este urmatoarea :aceea declaratie este legala?(sindicatul spune ca au nevoie de acele declaratii pentru judecatorie conform noului cod al muncii) sau este o metoda de intimidare a angajatilor?
Multumesc.
Discuție Pensie urmas
Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarea problema:
Sora mea a ramas vaduva in ianuarie 2012 avand in grija doi minori( cu varstele de 13,respectiv 6 ani) si primea pensie pentru cei doi pe numele ei.Din vara acestui an de cand baiatul cel mare a implinit varsta de 14 ani pensia a inceput sa vina pe numele lui (inclusiv pentru fratele mai mic).Copilul ridica singur pensia de la factorul postal dar nu mi se pare in regula sa ridice si pensia fratelui mai mic.
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu o problema legata de familie:am o sora in varsta de 41 de ani,vaduva cu doi copii minori(5 ani,respectiv 14).Sora mea are probleme psihice si pe deasupra mai consuma si alcool.In prezent ea si copii locuiesc impreuna cu mama mea in varsta de 77 de ani.Datorita consumului de alcool ,traiul de zi cu zi a devenit un calvar pentru mama mea si cei doi copii. Intrebarea este urmattoarea:in situatia in care o internam intr-un sanatoriu ,noi familia putem sa luam copii in grija noastra?Ce demersuri sunt necesare?
Multumesc
Răspuns la discuția asigurare sanatate elev
Multumesc mult.
Va rog sa-mi spuneti cum poate beneficia fiul meu in varsta de 19 ani de asigurare pentru medicul de familie,acesta fiind elev.Mentionez ca eu am asigurare fiind angajata cu carte de munca.Medicul meu de familie nu m-a lamurit prea bine.
Fostul sot nu mai plateste pensie alimentara de cativa ani.Va rog sa-mi spuneti ce sanse am in instanta in situatia in care este plecat din tara.
Răspuns la discuția calatorie minor in strainatate
Multumesc tuturor celor care mi_au raspuns.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema : fostul meu sot locuieste in Anglia (Londra),din cate stiu cu un fel de "viza de flotant " si isi doreste ca pe toata perioada vacantei scolare sa_l " ia " pe fiul cel mare (are 17 ani ) sa locuiasca la el.Copilul este in custodia mea in urma hotararii de divort.Intrebarea mea este daca el are acest drept si daca trebuie procura din partea mea .Mentionez ca eu sunt de acord cu acest lucru deoarece copilul isi doreste asta.Si inca ceva,copilul poate calatori cu avionul singur?
Multumesc.
Răspuns la discuția executare silita a bunurilor
Multumesc mult.
Imprumutul bancar s_a facut dupa desfacerea casatoriei.
Imi puteti spune ce inseamna "cf"?