avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate c_mar

Activitate c_mar

Știu, din păcate. Nu este corect. Putem vorbi.

Editat; date de contact, citare raspuns anterior.
Înțeleg că legea nu permite angajarea unui asistent medical generalist cu studii superioare pe un post de asistent medical generalist cu studii postliceale, deși eu nu văd un enunț clar scris niciunde în legislație. Concursul are ca și condiție absolvent de școală sanitară postliceala sau echivalenta. De ce diploma mea nu s-ar putea incadra la "echivalenta"?? Și care este acea diploma de asistent medical generalist echivalenta postlicealei, în România? Exista spitale care au angajat asistenti medicali cu studii superioare daca aceștia au atașat o declarație pe propria răspundere cum că accepta salarizarea aferenta postului pt studii postliceale. De aceea afirm că nu mi se pare corect ca decizia sa fie lăsată la latitudinea unității sanitare /spitalului, legea, daca exista, ar trebui aplicata pt toți și oriunde în țară. În plus, suntem singura țară care are 2 forme de școlarizare pt aceeași calificare, anume asistent medical generalist. Atribuțiile sunt aceleași, diferă doar salarizarea. Consider că Ministerul Sănătății a comis o eroare intenționată în acest mod. Posturile scoase la concurs sunt foarte rare, practic sunt avantajați doar absolvenții postlicealelor care ulterior au absolvit și studiilor superioare, obținând astfel mărirea salariala. Dar noile generații care aleg sa urmeze cursurile unei facultăți de asistenți medicali generaliști ce șanse au să lucreze în sistemul public de stat atât timp cât nu se scot posturi la concurs?? În orașul meu, acum sunt scoase 30 posturi pt absolvenții postlicealelor, nici măcar unul pt cei cu SS. Numesc asta discriminare și observ că deși problema exista de mulți ani, nu interesează pe nimeni din cadrul Ministerului Sănătății sa schimbe ceva
la contestatie ma refeream si eu,dar o baza legala scrisa trebuie sa existe
dosarul este depus cu acea declaratie,astept refuzul oficial in scris,dupa care voi depune contestatie
nu,am doar studii superioare,stiu ca este diferit totul de la spital la spital si de la oras la oras
Recent am depus dosarul pt un concurs la spital de stat, mi s-a spus că va fi respins pe motiv ca posturile prevazute sunt doar pt absolvenții scolii sanitare postliceale, eu având studii superioare de 4 ani. Menționez ca am atașat o declarație pe propria răspundere că accept salarizarea postului de as. medical generalist cu studii postliceale. Este corect sa mi se respingă dosarul? Dat fiind faptul ca posturile pt asistent medical generalist cu studii superioare sunt foarte rare, aproape inexistente, cel puțin în spitalele de stat din orașul meu. As dori un răspuns afirmativ sau negativ, însoțit de legislația în vigoare, deoarece de la juristul din spitalul respectiv am primit un răspuns evaziv gen "posturile scoase la concurs nu prevăd studii superioare iar dvs va încadrați la studii superioare." În acest caz eu nu am șanse de a profesa într-un spital de stat, iar în domeniul privat întâmpin acceasi problema,deși am o vechime de peste 10 ani în domeniu și am gradul principal. Spitalul scoate la concurs posturi de asistent medical principal studii postliceale sau echivalente - așa suna enunțul și nu înțeleg de ce mi se anulează din start dreptul de a participa la concurs. Vă mulțumesc anticipat
Discuție Anulare diploma
Am absolvit in 2002 un colegiu medical universitar(3 ani) la Constanta-in cadrul Facultatii de medicina-Univ."Ovidius",in 2010 am facut continuare de studii la Galati-Univ."Dunarea de Jos",in cadrul Facultatii de Medicina si Farmacie,unde am fost admisa la inscriere pe baza diplomei anterioare(in care am specializarea de as.med.de urgente medico-chirurgicale).Actuala diploma este de studii de licenta,specializarea as.med.generalist.Intrebarea mea este daca vechea diploma de la Constanta se poate anula si daca da,in baza carui act normativ/decizie?Mentionez ca am sustinut examene de diferenta,mi s-au echivalat cei 3 ani de studiu,insa diploma anterioara nu mi-a fost returnata,desi exista specializari diferite
Multumesc pt raspuns.Legea nr 307/2004 nu cuprinde titlul de as.med.diplomat,ci doar specializarea de as med de urgente medico-chirurgicale.Intrucat in italia este recunoscut titlul diplomei(nu specializarea),intampin dificultati in recunoasterea acestui titlu.Mentionez ca diploma a fost eliberata de Ministerul Educatiei si Cercetarii. Nici OUG NR 144/2008 nu cuprinde titlul de as med diplomat.Ma intereseaza conform carei hotarari de guvern a fost introdusa aceasta nomenclatura de as med diplomat si daca a fost abrogata sau nu .Altfel spus,care este diferenta dintre un "as med generalist"si un"as med diplomat"??-conform planului de invatamant,materiile in cei 3 ani de studiu sunt identice sau nu?In italia sunt recunoscute automat diplomele cu titlul de as med generalist Astept raspuns va multumesc anticipat
Am absolvit in 2002 un colegiu medical universitar-3 ani.In diploma mea este scris ca sunt absolventa a facultatii de medicina universitatea "Ovidius"Constanta,titlul de "asistent medical diplomat",specializare as.med.de urgente medico-chirurgicale,profil medicina.Intrebarile mele sunt:titlul de asistent medical diplomat este cuprins in titlurile oficiale de asistenti medicali?Intrucat nu mi s-a recunoscut automat in italia acest titlu,doresc sa stiu daca aceasta nomenclatura este asimilata celei de "asistent medical generalist"