avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate Arion Ramona

Activitate Arion Ramona

Discuție Cuantum pensie
Daca cuantumul pensiei pt limita de varsta e mai mic decat cuantumul pensiei de invaliditate trebuie sa anunt Casa de pensii ca accept cuantumul pensiei de invaliditate sau se face totul automat din sistemul lor?Multumesc
Buna ziua,in anul 2014 am facut un accident datorita carosabilului umed mi-a fugit remorca tirului de firma care a intrat intr-o masina mica si a avariat-o si a rezultat ranirea soferului masinii mici.Cazul a fost clasat in 2015 ramanand ca asigurarea sa il despagubeasca pe proprietarul masinii distruse,doar ca acest lucru se pare ca nu s-a intamplat caci m-am trezit cu o comunicare acum in 2017 ca proprietarul masinii spune ca nu a primit nici un ban nici de la mine in calitate de parat si nici de la asigurare,ca el a fost spitalizat mult timp si ca vrea 20.000 e despagubiri morale si materiale.Acum trebuie sa depun o intampinare cu raspunsul meu la toate pretentiile omului...dovezi cu care ma apar.....Nu asiguratorul trebuie sa plateasca?ce sa fac?Va rog mult sa imi raspundeti ca sunt asa de stresat...de unde sa dau eu atatia bani?
Buna ziua,accidentul a fost in felul urmator:in noiembrie 2014 cu remorca tirului am agatat masina mica unui domn si dansul a avut nevoie de 2 luni de spitalizare deoarece a avut o coasta dislocata.Apoi in 2015 cazul s-a clasat...toate bune si frumoase...pana acum in 2017 cand a venit de la judecatorie ca respectivul nu a primit nici un ban..pt repararea masinii si nici vreo despagubire morala de la asigurator sau de la mine ca parat,si ca vrea 20.000 de euro despagubire(de la mine in calitate de parat si de la asigurare).Ce se poate intampla?Cine trebuie defapt sa plateasca despagubirile?(in momentul de fata eu sunt in alta tara.Multumesc
Buna ziua,revin cu o intrebare:nu am rezolvat nimic,doar am mai depus niste acte doveditoare ce atesta starea sanatatii copilului si o cerere de reevaluare.Acum insa ma lovesc de alta problema: suntem reprogramati in data de 28.01.2016 la comisie din nou...iar acum m-am trezit cu o hotarare de la AJPIS cum ca se sisteaza indemnizatia de ccc incepand cu data de 26.01.2016.Ce se intampla cu zilele intre cele doua date?(ca eu sa zicem primesc certificatul in 28/29...ca mi se cere si decizie de suspendare de la angajator.Multumesc
Tocmai aici este problema: cei de la Protectia copilului imi spun ca nu voi primi certificat de incadrare in grad de handicap,caci este incadrat la handicap usor ci doar Hotararea asta care am primit-o si cu care nu am ce sa fac caci la Indemnizatii unde trebuie depuse actele imi cere in mod expres certificat de incadrare.Nu mai inteleg nimic.Multumesc
Buna ziua,va rog sa ma lamuriti si pe mine: am primitreferitor la gradul de handicap o hotarare care spune asa:
Art.1 Se incadreaza in gradul de handicap usor copilul...........
Art.2 Se aproba structura cadru a planului de recuperare a copilului cu dizabilitati
Art.3 Copilul va beneficia de drepturile si facilitatile prevazute de lege pe perioada de valabilitate a certificatului de incadrare intr-un grad de handicap, incepand cu data de intai al lunii urmatoare celei in care se depune cererea de valorificare a drepturilor si facilitatilor, in cauza, la Compartimentul de Protectie a persoanelor cu handicap.
Deci, in mod normal,ceea ce reiasa din hotarare(asa inteleg eu) e ca ar trebui sa existe un certificat totusi de incadrare in handicap(chiar daca e usor) cu care pot sa imi prelungesc indemnizatia,sau?Multumesc
Buna ziua,am o intrebare si anume: am fost la comisie cu copilul si am primit doar o hotarare(si nu certificat) in care scrie ca e incadrat copilul la handicap usor si ca singura varianta e sa cer reevaluare pt incadrarea lui la handicap mediu si bineinteles sa mai aduc acte doveditoare.Copilul face 2 ani in februarie pe data de 25,eu ar trebui sa ma prezint la lucru in 25 ianuarie(caci tata nu poate sta in paternitate luna aia obligatorie), ce pot face in situatia asta?Pot beneficia sau nu de indemnizatie?Multumesc
Buna seara,am contractat un credit ipotecar pentru a cumpara un ap...in fine,am gasit un ap pe care vream sa il cumpar,despre care am aflat ca a fost vandut in prima faza unei pers cu creditul prima casa de la Brd. Pana aici e relativ ok( se anuleaza contractul cu primul cumparator deoarece si vanzatorul si cump nu mai doresc sa mearga mai departe din diverse motive etc...).Am vrut sa il cumpar eu...dar acum mi-e frica deoarece cand am fost la banca mi s-a spus ca respectivul imobil e sub incidenta Legii 112 si ca banca nu vrea sa il ia sub ipoteca chiar daca vanzatorul are toate actele de la primarie care atesta ca nu a fost revendicat niciodata de nimeni.Deci...care sunt riscurile pt mine ca si cumparator ? Se poate ca pe viitor sa pierd apartamentul daca il revendica cineva?Chiar nu as vrea sa se intample ceva caci noi facem sacrificii sa platim rate pe 20 de ani...si sa raman si fara apartament.Va multumesc
Buna seara, am o intrebare si anume: am 32 ani de vechime totala in munca si 62 ani ca varsta ,barbat din care 3 ani in conditii deosebite,in cadrul armatei.Pot iesi in pensie cu 3 ani mai devreme?
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate-somaj
Raspuns:
1) Data de incetare CIM este 01.04 2006 cu pensie de invaliditate(din campul muncii)
2) Pensie de invaliditate gradul II
3) Vechimea totala in munca fara 32 de ani fara pensie de invaliditate