avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate Victor76

Activitate Victor76

Buna ziua ! Tocmai aceasta este ideea :"Neplatind onorariul expertului riscati decaderea din dreptul de a beneficia de expertiza". Eu nu am nevoie sa mai demonstrez nimic. AM cerut expertize...am platit expertize , au iesit in favoarea noastra. Daca cineva are altceva de demonstrat sau contesta expertiza unui Dr. Ing in constructii civile si industriale atunci sa ceara contraexpertiza , implicit sa o plateasca. Eu decid sa cer solutionarea dosarului pe probele deja existente la dosar. Pot sa platesc foarte bine alti 5000 de euro si sa ma astept ca peste o luna sau mai mult sa se ceara alte si alte expertize ...Va multumesc.
Buna ziua . Inteleg punctul d-voastra de vedere dar...Din moment ce eu am solicitat o expertiza ce a fost incuviintata respectiv platita de mine ( expertiza tehnica in constructii ) , apoi instanta la trimiterea Tibunalului imi aproba expertiza MLPAT pe care in mod normal o achit tot eu , apoi expertul MLPAT raspunde obieciunilor iar mai apoi partea adversa solicita o contraexpertiza , care este logica prin care judecatorul sa imi impute mie aceste costuri ? Eu ce am cerut am platit. Ba mai mult am fost de acord sa achit incluisv jumatate din aceasta expertiza....cum se poate sa imi pui in carca ceva ce nu am solicitat eu. Mie imi sunt suficiente cele 2 expertize la dosar deci pot refuza sa platesc contraexpertiza si sa cer incheierea dosarului pe probele deja existente !! Va multumesc !
Buna ziua. O intrebare scurta si la obiect cu rugamintea de a se raspunde cat se poate de repede . Din nefericire sunt intr-un proces ce dureaza deja de 7 ani , proces bazat pe faptul ca o constructie P+M cumparata de mine si platita in cuantumul a 70 % nu corespunde actelor de edificare a acesteia. Am cerut o expertiza care a fost incuviintata in urma cu ceva timp , s-au formulat si obiectiuni peste obiectiuni etc...Cert este ca in experiza tehnica judiciara , expertul tehnic in constructii a facut trimire strict catre o expertiza ce se poate efectua de catre un expert MLPAT...Desi la acel momeny judecatoria a refuzat categoric sa admita o alta expertiza...am facut apel in Tribunal , tribunal ce a casat prima sentinta ( care a fost scor 0-0 ) si a dispus efectuarea expertizei MLPAT . Dupa 2 ani intr-un final a fost admisa , efectuata , costisitoare si ca si prima expertiza tot in favoarea mea ( costuri de reabiitare cca 30000 euro ) . Acum paratii de alti 2 ani se chinuie sa ceara o CONTRAEXPERTIZA pe care CULMEA , instanta de judecata mi-o imputa TOT MIE desi a fost ceruta de ei. In plus nu costa decat vreo 5000 de euro !!!!. Cat de normal este ? Ati mai intalnit asa ceva ? Este o practica des folosita ca unul sa ceara iar altul sa plateasca ? Va multumesc mult si astept cu interes raspunsurile d-voastra !
Răspuns la discuția Dezbatere mostenire
Buna ziua si multumesc foarte mult pentru primul raspuns venit ! Nu aceasta era ideea..."sa nu dau drumul la acte "...si eu imi doresc dezbaterea dar vreau sa fie facuta in conditii normale si legale. Nu mi-ati spus si va rog sa o faceti ...care sunt cotele in aceasta dezbatere ca sa stiu daca se merita sa investesc ceva inainte !
Va multumesc !
Buna ziua . Supun atentiei dumneavoastra urmatoarea situatie . Bunicii mei au avut 4 copii dupa cum urmeaza : un baiat decedat in anul 1987 , divortat la momentul acela dar cu o fiica pe numele lui , mama mea ( cea mai mare dintre frati ) decedata acum 7 ani ( casatorita si cu 2 copii ) , toti in viata in acest moment , o alta fiica decedata si ea acum cca 2 luni ( casatorita cu sotul in viata in acest moment ) dar fara copii si o a patra fiica , in viata in acest moment , necasatorita dar cu 3 copii. Toate actele de proprietate ale bunicilor ( ambii decedati) sunt in original la mine ( fiul celei mai mari dintre fiice ): titluri de proprietate pe pamant , acte proprietate case etc. Imi poate spune cineva care sunt cotele ce revin fiecaruia dintre noi la momentul acesta si daca singura fiica in viata poate demara vreo procedura avand in vedere ca toate actele sunt in posesia mea ? Va multumesc foarte mult si voi raspunde cum mare drag oricaror intrebari din partea dumneavoastra. Va multumesc .
Buna ziua ! Supun atentiei dumneavoastra o speta nu foarte complicata dpdv juridic dar foarte complicat de pus in practica in Romania. Asadar...in urma cu cca 7 ani am incheiat un antecontract de v/c pt o locuinta P + M undeva langa Constanta. Deoarece constructorul de avea si calitatea de proprietar ( sau invers ) a "uitat" efectiv sa finalizeze o parte din lucrari , ba mai mult o alta parte din lucrari au fost executate prost. Din nefericire am fost nevoit sa il actionez in instanta etc etc. Problemele de ordin moral au inceput cand a incercat ( si a si reusit ) sa ma lase fara curent pentru 7 luni deoarece a mers la ENEL si a cerut intreruperea furnizarii curentului pt acea locuinta. Doar dupa ce am dat in judecata ENEl si in subsidiar si aceasta nefericita persoana am obtinut acordul instantei de a se incheia un contract de furnizare pe numele meu. In acest moment au ajuns gazele in fata casei dar apar problemele. Nefiind proprietar cu acte in regula si bineinteles neavand acordul proprietarului in acte , eu nu ma pot racorda. Intrebarile mele sunt simple si in numar redus :

1. Exista din cunostintele voastre o varianta/portita/usita/cheita legala prin care Congaz imi poate da acordul de racordare avand in vedere faptul ca pot face dovada faptului ca de 7 ani locuiesc in acel imobil ? In plus toate cheltuielile le achit eu. Se poate incheia un contract temporar sau ceva de genul ?

2. In stanga si in dreapta casei mele exista 2 case...iar intre noi exista o distanta de 1 metru . Cu vecinul ma impac extraordinar. Ce posibilitate exista sa ma racordez la el ? Adica sa vin din teava lui de gaze, din curtea lui pana la mine in casa ( doar la centrala , nu doresc 2 focuri ) . Este legal asa ceva ?

In speranta ca cineva , cumva imi poate da cateva solutii pertinente si in acelsai timp legale va multumesc din suflet !

O zi minunata tuturor !
Răspuns la discuția EXPERT MLPAT Bucuresti
Buna seara ....Ideea este urmatoarea...Instanta din Constanta timp de aproape un an a trimis adrese catre expertii MLPAT din lista ministerului aferent. Deoarece din cei 7 experti atestati A1 nu a raspuns nimeni acestei solicitari acum s-a trecut la lista expertilor tehnici MLPAT din Bucuresti. Acum se pare ca nu ne ramane decat sa luam lista la rand , sa contactam fiecare expert in parte si sa vedem daca vreunul accepta sa efectueze o expertiza in Constanta. Daca se primeste acest accept atunci expertul trebuie sa inainteze catre judecatoria Constanta o adresa prin care sa admita faptul ca doreste efectuarea exeprtizei , sa cuantifice toate costurile aferente ( deplasare, cazare, diurna , expertiza in sine etc) iar apoi instanta sa il numeasca oficial expert in aceasta cauza.
Din acest motiv va solicit daca aveti cunostinte despre exeperti MLPAT din Bucuresti dispusi sa realizeze o expertiza in Constanta mi-ar fi de mare ajutor.

Va multumesc si astept cu interes cateva indicii....
Buna ziua

Dilema mare la inceput de an...Instanta din Constanta recurge la lista expertilor tehnici in constructii din Bucuresti pentru efectuarea unei expertize in constructii in Constanta....Instanta trimite in 2 randuri adrese catre 5 plus 5 experti care nu raspund solicitarilor de e efectua expertiza...La ultimul termen judecatorul propune: luati lista expertilor tehnici de pe site-ul ministerului , contactati expertii si vedeti care dintre ei sunt dispusi sa faca o expertiza in Constanta...nelamuriri ;
- daca ii contactam noi ca reclamanti nu se numeste expertiza extrajudiciara ?
- daca expertul este pe lista mninisterului : [ link extern ] ?

Care este dupa d-voastra solutia de iesire din aceasta situatie ?

!!! Cunoaste cinvea un expert tehnic in constructii domeniul A 1 sau A 2 dispus sa efectueze o expertiza JUDICIARA in Constanta ? !!!

Va multumesc.
Buna ziua.
Cu respect va solicit sa-mi raspundeti la o intrebare care ma framanta de ceva timp. Exista posibilitatea ca dupa aproape 4 ani sa cer in instanta anularea unui antecontract de vanzare cumparare. Fac precizarea ca am incheiat un ant.v/c pt cumpararea unei case pentru care am achitat cca 60 % din bani. Ideea este ca respectivul vanzator nu a respectat termenele de incheiere ale actului final de v/c. In plus am descoperit in baza a 2 expertize tehnice ( din care una MLPAT) ca respectiva contructie are probleme de structura si rezistenta. mai mult decat atat o mare parte din lucrari au ramas neexecutate.
Va raspund cu mare placere in cazul in care doriti mai multe amanunte referitoae la aceasta problema.

Cu deosebit respect V.L
Stimate domn , va rog sa-mi permiteti sa va fac un mic rezumat al procesului care sper ca sa va elucida oarecum acest caz.
- Inchei un ANTECONTRACT de vanzare-cumparare pentru un p+m. Achit cu titlu de avans o suma , acord vanzatorului 3 luni pentru intocmirea actelor finale plus inca 3 luni in cazul in care nu este gata. La expirarea celor 6 luni , deoarece in toata aceasta perioada d-lui nu a mai binevoit sa duca la bun sfarsit lucrarile dar nici sa inceheie actul final decid sa-l dau in judecata si sa cer instantei sa pronunte o hotarare care sa tina loc de act autentic iar la punctul 2 cer o expertiza tehnica deoarece in toata aceasta perioada ( de la incheierea antecontractului noi ne-am mutat in casa) am constat grave nereguli de executie plus ca au ramas foarte multe lucrari neexecutate. se admite expertiza tehnica dupa cum spuneam mai sus si reiese o valoare de 28000 euro (lucrari neexcutate sau lucrari de reparatii ce urmeaza a fi facute de mine mai apoi). Se admite si contraexpertiza ceruta de ei iar dupa 2 ani de procese , judecatoria respinge actiunea mea ca nefondata dar respinge si actiunea lui ( sau cum se numeste) . Facem apel in tribunal si castigam , face apel la Curte de Apel si ii este respins. Acum se intoarce dosarul la judecatorie si ne admit din start ( am vazut ca in motivarea curtii de apel se face apel la un supliment de expertiza cerut de primul expert )expertiza pentru stabilirea stabilitatii si rezistentei constructiei.
va stau la dispozitie cu alte lamuriri in cazul in care doriti...timpul imi permite deoarece sunt la munca ;) . va multumesc