avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Activitate adrianpuia

Activitate adrianpuia

Discuție autor moral
am urmatoarea problema: am fost implicat intr-un accident rutier, soldat cu avarii. deplasandu-ma pe banda 1, mi-a fost taiata calea de catre o alta masina, venita de pe banda a2-a. am tras de volan si am evitat impactul, dar am intrat intr-un autovehicul parcat pe marginea soselei. soferul care mi-a taiat calea a oprit si a recunoscut ca mi-a taiat calea, motivand ca un alt auto i-a franat in fata. am fost impreuna la politie, dar ofiterul de la biroul de accidente m-a sanctionat doar pe mine, pt ca citez "autorul moral nu este pedepsit de regulile de circulatie din romania". astfel, eu am primit amenda pt ca nu m-am asigurat la schimbarea directiei de mers, intrand in coliziune cu auto parcat. vreau sa contest in instanta procesul verbal, dar mai mult pt a-mi recupera daunele provocate de avaria masinii. spuneti-mi, va rog, daca prin decizia instantei, in cazul in care voi avea castig de cauza, se anuleaza doar procesul verbal sau am sanse sa primesc asigurarea RCA a autorului moral. daca se anuleaza numai procesul, pot spune ca nu imi este foarte de folos. mentionez ca la incident au asistat martori pe care ii pot contacta. multumesc anticipat pt raspuns.