avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate icormos

Activitate icormos

Nu aveti voie sa deduceti cheltuielile pentru asociat daca nu exista contract de munca sau colaborare.Puteti opta insa sa va angajati cu norma dar trebuie sa luati in calcul daca nu cumva platiti mai multi bani cu plata asigurarilor pentru contractul semnat decat cu plata impozitului pe venit!
Am inteles! Doar contraventie... clar nu are rost.Amenda mult prea mica.Drepturile mele nu mai exista.Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Cu procedura de reorganizare - ei au facut un act oficial de informare conform art.12 alin1 din legea 67/2006 prin care se specifica:
'' toate drepturile si obligatiile de orice natura ale societatii absorbite X in relatia cu salariatii acesteia vor fi preluate integral de catre societatea Y care se va subroga in toate raporturile juridice si contactuale existente la data estimata a transferului intre soc X si salariatii sai,angajati cu contract individual de munca''

Atunci intreb, conform acestui act eu trebuie sa fiu preluata cu toate drepturile dar nu si atributii?
Eu semnez contractul pe post de economist dar sa nu semnez fisa postului?
Sa ma inham la un proces cu una dintre cele mai mari multinationale?Clar nu au de gand sa pastreze din vechea firma ...
Mai bine ma dadeau afara si imi dadeau compensatorii cum au facut inainte de fuziune cu multi dintre colegii mei :((.
Buna ziua

Reintoarcerea din concediu crestere copil se face pe acelasi salariu, acelasi post dar atributiile sunt total diferite,adica, postul ocupat inainte era de economist, intre timp firma a fuzionat cu alta, preluarea este pe firma care a 'inghitit' firma unde eram angajata inainte de ccc.Preluarea se face pe acelasi post de economist dar atributiile nu au treaba cu postul de economist, au treaba mai degraba cu post de secretara in cadrul departamentului vanzari.Eu nu sunt de acord cu acest lucru.Ce pot face din punct de vedere legal?Multumesc anticipat.:((
Aceasi intrebare am gandit-o si eu dar... nu sunt sigura ca nu pot fi si actionari !?
Buna ziua

Persoanele care exercita functia de membru al Guvernului sau oricarei institutii de stat pot fi actionari la un SRL ? Singura lege gasita in acest sens a fost legea .161 din 19 aprilie 2003 un scrie de faptul ca nu pot incheia acte administrative sau acte juridice ,nu pot fi in consiliul de administratie au unei societati etc.
Le fel , nu am gasit daca un SRL poate avea ca si actionar o societate arondata statului !?
Va multumesc .
Uite asa angajatorii pot face ce vor ei.Este vina noastra ,a angajatilor , ca nu citim mai mult.Multumesc pentru toate raspunsurile primite.=D>
Revin cu noutati.
Contractul colectiv de munca semnat de catre angajatii firmei la care lucrez abroga CCMN-ul ?
Intreb acest lucru deoarece in CCM-ul semnat de angajati acest articol lipseste plus ca mi-au spus ca am primit mariri de salariu in decursul acestor 3 ani si ca nu se mai ia in considerare cele mentionate de respectivul articol.(marirea dupa al 3-lea an a fost in procent de 2% )
Eu nu am gasit legea unde scrie ca CCM-ul poate abroga CCMN-ul.Gresesc?#-o
Multumesc frumos.;)
Răspuns la discuția Preturi de transfer
Hello
Si eu sunt noua pe aici si ceea ce stiu este ca un astfel de dosar necesita multa experienta si documentatie solida.Si eu lucrez la o firma destul de mare si inca contabilul sef nu a reusit sa-l inceapa...dar sa-l finalizeze.Este ca si o lucrare de doctorat.Spor la treba.