avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2063 soluții astăzi
Forum Activitate zdb

Activitate zdb

Buna ziua,

Ce cod CAEN trebuie autorizat pentru a putea inchiria o AUTOUTILITARA (BASCULANTA) DE 3.5 TONE CU SOFER?

Va multumesc!
Răspuns la discuția COMPLICITATE LA FURT
Propietarul a inteles ca nu am avut nicio intentie de a face vreun rau. Sper ca asta sa fie un argument in favoarea mea.
A spus ca o sa ma cheme ca martor.
Ma sfatuiti si dv sa imi iau un avocat inca de la prima declaratie? Inca nu am fost chemat nicaieri decat am vb cu propietarul in particular.
Răspuns la discuția COMPLICITATE LA FURT
Avea chei. A descuiat si chiar a incuiat cand a plecat. Nimic nu mi-a dat de banuit ca poate fi vreun fel de furt, mai ales ca a zis ca luni (peste 4 zile) sa mergem sa o aducem inapoi. Si nici nu stiam ca cei doi sa aiba vreo neintelegere.
Problema e fiecare sustine ca sculele sunt ale lui si ca pot dovedi.
In legatura cu plata...propietarul sustine ca era cu platile la zi chiar in avans in comparatie cu lucrarile facute.
PE MINE MA INTERESEAZA DOAR SA NU FIU CONSIDERAT COMPLICE CA NU AM AVUT ACEASTA INTENTIE SI NICI NU BANUIAM CA SEFUL VREA SA ABANDONEZE LUCRAREA.

VA MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNSURI
Răspuns la discuția COMPLICITATE LA FURT
Daca prejudiciul se recupereaza (aduce sculele inapoi) sau se achita contravaloarea bunurilor luate, se rezolva problema?
Pe propietar l-am convins ca nu am avut intentia de a fi complice la furt. Credeti ca asta va ajuta la proces? Eventual sa fiu doar citat ca martor?
Nu am avut niciodata probleme cu legea si sunt fffff speriat.
Inca o data mii de multumiri pt raspuns ca nici nu cunosc pe nimeni din domeniul juridic care sa ma sfatuiasca.
Răspuns la discuția COMPLICITATE LA FURT
Multumesc mult pt raspuns.
E mai grav decat credeam.
Buna ziua.
O sa prezint pe scurt situatia.
Am fost solicitat de un "sef de santie"sa ajut la transportul unor scule de la o lucrare la alta. Propietarul lucrarii de unde am luat sculele nu era acasa atunci.
Ii cunosc si pe "sef" si pe propietar de 1 an si am mai avut diverse colaborari cu ei, comandate de propietar sau de "sef" fara nicio problema.
Din cate stiam de la "sef", sculele erau ale lui.
Acum propietarul ma acuza de complicitate la furt pt ca l-am ajutat pe "seful de lucrare" sa ia acele scule fara sa il sun pe el. Nu m-am gandit nicio secunda ca nu sunt sculele "sefului" ci ale propietarului si nici nu stiam de vreun conflict intre cei doi. Stiam doar ca peste 2 zile urma sa le aducem inapoi sa termine lucrarea.
"Seful" nu mai are de gand sa aduca sculele (care cica sunt ale lui)nici sa termine lucrarea.
Propietarul ii va face plangere la politie si vrea sa ma acuze de complicitate la furt.
SUNT F SPERIAT. Nu stiu ce sa fac, ce mi se poate intampla. Ce pedepse risc, desi nu am banuit ca este un furt.
VA ROG MULT UN SFAT.
MULTUMESC




Buna ziua,
Imi puteti spune ce legi stau la baza infiintarii si functionarii asociatiilor familiale?
Ma intereseaza in special cele cu privire la impozitare.
Va multumesc!
Este posibil ca RCA-ul sa nu acopere toata suma reparatiilor si diferenta sa-i fie imputata soferuli vinovat de accident?

Mii de multumiri

Buna ziua,

In 2008 socrul meu a provocat un accident auto in timpul serviciului cu masina de serviciu.
Au fost implicate 2 masini ale unor persoane juridice si doar pagube materiale.
Masina pe care lucra socrul meu avea RCA si CASCO.
Firma de asigurari l-a dat acum in judecata pe socrul meu cerand plata reparatiei masinii accidentate de acesta (nu cea pe care lucra, cealalta implicata in accident). Suma este de 30.000 ron.

Este corect asa?
Ce poate face ca sa scape cel putin mai ieftin?
care este termenul limita de depunere a bilantului la 30.06.2010?
se depune la administratie si la onrc?
ms