avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate pikialina

Activitate pikialina

Răspuns la discuția Recuperare avans pt mansarda
Buna ziua d-nu Mihai va multumesc pt raspuns. vroiam sa va spun ca in cererea de rezilier care am facut-o la 1 august 2008 nu era scris un termen de restituire abanilor ci doar restituirea lor, oricum in decembrie cand am mers in tara ei ni-au dat o factura fiscala, care ei au zis ca se chiama 'de return' in care scria ca o sa restituie banii la 15 ianuarie 2009 direct in contul bancar. eu v-as ruga daca am putea lua legatura direct pe email ca fiind tot din Botosani poate imi racomandati pe cineva de acolo pt. initierea procedurii in instanta.va multumesc mult
Ma scuzati dar chiar daca isi platesc energia electrica din punctul meu de vedere este ilegal intrucat ei nu au un contract cu nimeni pt furnizarea energiei electrice si o data ce nu ai un contract nu poti beneficia de un serviciu public.Mai ales ca noi nu am semnat nicaieri ca am fi de acord cu construirea mansardelor, cu beneficierea de catre acestia de curentul de pe scara, cu abransarea acestora la reteaua de gaz care am platit-o si noi cand s-a facut. Eu nu cunosc legile in romania dar de cate ori noi am facut ceva la apartamentul respectiv ni-am impotmolit in zeci de practici (debransarea de la incalzire si montarea unei centrale de ex. si ei au rezovat totul dand mita pe ici pe colo. Ma scuzati ca mi/am permis dar explicati/mi si mie.multumesc
Va multumesc pt raspunsul prompt dar in ceea ce priveste mansardarea firma constructoare nu a avut niciodata aprobare de la primarie pt a construi dar in ciuda acestui lucru nu stiu cum au reusit sa traga gazul, apa vazand ca pt fiecare contract in parte trebuie contractul de vnzare-cumparare sau alt act care atesta modul de folosinta al imobilului dar daca ei au constuit fara autorizatii cum au putut sa faca o intabulare si dupa un contract de v-c. va multumesc si ma scuzati pt intrebari poate sunt sacaitoare
as vrea sa va prezint situatia din scara unde noi avem un apartament de proprietate la et 5 sa construit un alt etaj si mansarda si in timpul lucrarilor curentul a fost luat de pe casa scarii dar acum ca deja s-au mutat pers curentul este luat tot de acolo.aceasta nu este un furt vazand ca curentul pe scara il platim noi toti ,administratorul nu zice nimic pt ca a fost mituit de firma de constructii. noi nu am semnat ca suntem de acord cu construirea mansardei putem sa facem reclamatie si pt curent cui trebuie sa ma adresez pt a remedia situatia care tine de aproape un an
Răspuns la discuția Recuperare avans pt mansarda
V-as ruga daca mai sunt utiliztori care au mai trcut prin situatii asemanatoare daca imi poate srie experienta lor si demersurile lor. Nu sunt practica si daca cineva cunoaste un avocat care s-a ocupat de o alta cauza asemanatoare poate sa mi-l indice. specific faptul ca nu stiu de unde trebuie sa iau avocatul intrucat mansarda e in Botosani unde eu sunt si domiciliata iar firma respectiva este din Iasi pt a nu mari cheltuielile avocatului pt deplasare. Va multumesc anticipat si mult succes la toti care se gasesc in situatii nepacute
Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat in legatura cu urmatoarea problema: in 23 februarie 2008 am incheiat un contract de construire a unui apartament in mansarda si am achitat avansul precizat de 5500£ urmand ca diferenta de 42500 sa o achitam la preluarea acestuia in iulie. intre timp ni-am dat seama ca ceva nu este in regula cu firma respectiva, specific faptul ca noi suntem plecati din romania de 7 ani si poate multe lucruri nu stim cum functioneaza, si la 1 august am facut rezilierea contractului direct la sediul firmei dar pana astazi nu am primit nici un ban inapoi. La nenumaratele noastre telefonate ne spun ca ne vor achita, cand vor vinde ap ca nu au banii. Ei intre timp au vandut ap respectiv deci ce ar trebui sa fac in aceste conditii? cred ca am fost prea naivi cand am dat banii dar nu credeam ca se poate constriui fara autorizatiile necesare avand in vedere ca in orice tara din europa statul se autosesizeaza cand ceva nu e in regula.
va multumesc anticipat