avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate user29

Activitate user29

Răspuns la discuția Donatie firma
Multumesc.
Discuție Donatie firma
Buna ziua,

Firma noastra se ocupa cu productia unui joc boardgame. Daca donam cateva jocuri pentru a se vinde in cadrul unui eveniment, iar banii vor fi folositi de o fundatie pentru a achizitiona carti pentru copii, cum trebuie sa procedam? Donam jocurile si sunt vandute de catre fundatie sau consideram ca au fost vandute de catre noi si donam banii obtinuti? Un model de contract de donatie adaptabil pentru aceasta situatie ar fi ideal.

Multumesc,
Nicu Naum
Buna ziua,

Doresc sa stiu de ce acte/licente/autorizatii am nevoie pentru a produce si comercializa un joc de tip boardgame devoltat de compania noastra.
De asemenea, ce cod CAEN este necesar sa avem pentru comercializarea acestui joc?

Multumesc

Nicu Naum
Managing Partner
DMN Partners SRL

0766 202 809
Discuție Cautam Avocat
Buna ziua,
Avem nevoie de un avocat specializat in business online/loterie publicitara, cae ne poate indruma/sfatui in dezvotarea unui business online de pronosticuri sportive.

Mai exact, ne intereseaza cum putem da premii si in ce conditii, a.i. sa ne incadram in legea loteriei publicitare, si nu la pariuri sportive.
Astept raspunsuri/oferte de colaborare in privat sau pe e-mail.

Multumesc,
Nicu Naum
Managing Partner
DMN Partners SRL
nicu@flg.ro
0766202809
Buna ziua,
Avem nevoie de un avocat specializat in business online/loterie publicitara, cae ne poate indruma/sfatui in dezvotarea unui business online de pronosticuri sportive.

Mai exact, ne intereseaza cum putem da premii si in ce conditii, a.i. sa ne incadram in legea loteriei publicitare, si nu la pariuri sportive.
Astept raspunsuri/oferte de colaborare in privat sau pe e-mail.

Multumesc,
Nicu Naum
Managing Partner
DMN Partners SRL
nicu@flg.ro
0766202809
Buna ziua,

Doresc sa stiu de ce acte/licente/autorizatii am nevoie pentru a produce si comercializa un joc boardgame devoltat de compania noastra.
De asemenea, ce cod CAEN este necesar sa avem pentru comercializarea acestui joc?

Multumesc

Nicu Naum
Managing Partner
DMN Partners SRL

0766 202 809
Declaratia de inactivitate a fost acceptata si a fost trecuta data de 14 august pe ea,deci este depusa la limita. Cum spuneam si mai sus, in OMFP 2123/2009 - norme raportare contabila 30 iunie 2009 emis in 22.06.2009, scrie destul de clar ca firmele fara activitate nu trebuie sa depuna decat declaratia de inactivitate pana la data de 14 august. Sigur trebuie depuse si cele 2 declaratii?

In continuare aveti si textul din ordinul mentionat mai sus:
"Persoanele juridice care nu au desfasurat activitate de la data infiintarii pana la 30 iunie 2009 nu intocmesc raportari contabile la 30 iunie 2009, urmand sa depuna o declaratie pe propria raspundere a persoanei care are obligatia gestionarii entitatii (de regula administratorul), la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice, care sa cuprinda toate datele de identificare a entitatii:
-denumirea completa (conform certificatului de inmatriculare);
-adresa si numarul de telefon;
-numarul de inregistrare la registrul comertului;
-codul unic de inregistrare;
-capitalul social.

O declaratie similara vor depune si persoanele juridice care se afla in curs de lichidare, potrivit legii."
Buna ziua,

Am urmatoarea intrebare: pentru o firma infiintata pe 15.06.2009, fara activitate pana la data de 30.06.2009, era necesara depunerea declaratiilor aferente semestrului 2? Am fost astazi sa depun o declaratie de inactivitate si am vrut sa depun si declaratiile 100 si 300 completate cu 0. Nu au fost primite cele 2 din urma si mi s-a spus ca trebuie sa platesc o amenda de 500 lei pentru intarziere. Am cautat pe net, si conform OMFP 2123/2009 - norme raportare contabila 30 iunie 2009 pentru firmele fara activitate pana la 30.06 trebuie depusa doar o declaratie pe propie raspundere a administratorului firmei. Imi puteti confirma daca asa este? Si daca da acea declaratie pe propie raspundere este declaratia de inactivitate sau altceva? Multumesc.
Buna ziua,

Daca sunt angajat cu norma de 8 ore intr-o companie, pot fi Administrator cu norma de 2 ore intr-o firma unde sunt si actionar cu 33% din actiuni? Care este salariul minim pe care pot sa mi-l platesc in aceasta situatie. Multumesc!
Răspuns la discuția Neplata Rata
Multumesc pentru raspunsul prompt.

In cazul casatoriei nu ar fi bun comun din moment ce apartamentul este achizitionat cu 2 ani in urma iar in momentul de fata nu suntem casatoriti.

O zi buna!