Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare Administrator Firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare Administrator Firma

Buna ziua,

Daca sunt angajat cu norma de 8 ore intr-o companie, pot fi Administrator cu norma de 2 ore intr-o firma unde sunt si actionar cu 33% din actiuni? Care este salariul minim pe care pot sa mi-l platesc in aceasta situatie. Multumesc!
Sigur ca puteti sa va angajati si ca administrator, cu program partial de munca. Salariul minim ar fi 600/4=150 lei brut, lunar.
Exista si varianta in care incheiati un contract de management prin care sunteti numit administrator al societatii, situatie in care nu va mai sunt aplicabile dispozitiile codului muncii.
Atentie la conflictul de interese (daca exista) intre calitatea de salariat pe care o detineti momentan si cea de administrator!
pakos a scris:

Sigur ca puteti sa va angajati si ca administrator, cu program partial de munca. Salariul minim ar fi 600/4=150 lei brut, lunar.

eu cred ca salariul minim ar fi 720/4 = 180 lei.
Dupa ce criteriu?
Dupa CCMN ... un administrator nu poate fi considerat muncitor necalificat :)