avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters87348

Activitate ContSters87348

Buna ziua! Va rog sa imi spuneti care e procedura si "hartogaria" necesara pentru intrarea in concediu prenatal la 2 locuri de munca. Banuiesc ca incepe la aceeasi data la ambele...? Angajatorul unde nu am functia de baza mi-a spus ca trebuie sa ii duc copie legalizata la notar dupa concediul pe care mi-l da medicul de familie, ca originalul va ramane la locul de munca cu functia de baza. Chiar trebuie mers la notar?
va multumesc mult, asa voi face.
Va multumesc! Dar care sunt cauzele prevazute de lege si care sunt motivele obiective care sa impiedice efectuarea concediului? Suntem la sfarsitul anului si daca nu mi se acorda acum, ar trebui sa existe ceva fff important, prevazut de lege, care sa impiedice efectuarea in natura in cursul acestui an, a concediului...
Buna ziua! As avea nevoie de ajutorul dvs. urgent. Mai am 10 zile de concediu de odihna, adica de luni 20.12 pana la 31.12. si angajatorul refuza sa imi semneze nota de concediu. Ce pot face? Care sunt cauzele expres prevazute de lege prin care se poate amana efectuarea concediului pt anul urmator. Va rog sa-mi spuneti ce pot face eu, cat mai eficient, fara sa fiu obligata sa fac plangeri etc.
va multumesc mult si Sarbatori fericite!
Goran Elena a scris:

fostul propritar avea aceasta obligatie de plata, mi-e greu sa cred ca cei de la utilitati vor face actiuni impotriva lor , e mai usor sa puna presiune pe dvs.
face o actiune in instanta si cereti fostului proprietar plata facturilor restante, sau vorbiti la administratie sa faca aces lucru.
si daca doriti sa nu ajungeti in instanta apelati la un mediator.

dar furnizorii pot sa cheme in judecata noul proprietar? vor putea sa castige procesul invocand ca desi nu e scris expres in contract ca-mi asum datoriile, prin faptul ca nu am facut demersuri sa aflu de ele mi le-am asumat? si eu ce pot sa cer de la proprietar, ca acolo a stat un chirias si chiriasul a facut datoriile.
ioana_cristea a scris:

dvs ce act ati incheiat cu respectiva societate?
ce este stipulat cu privire la plata utilitatilor?

e vorba de un contract de vanzare-cumparare neautentificat la notar intrucat pe teren e proprietar statul roman si cu acest contract a fost inscris dreptul de proprietate in cartea funciara. Nu exista stipulat nimic cu privire la utilitati si tocmai asta mi s-a spus, ca ar fi trebuit sa fac "diligente" sa aflu daca sunt ca datorii, caci altfel noul proprietar e bun de plata...
Va multumesc, dar mie mi s-a spus ca "debitul urmeaza apartamentul" si trebuie sa platesc pentru ca am semnat si nu am avut hartii de peste tot ca e "liber de datorii"
Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca este legal ca noul proprietar al unui apartament sa fie obligat sa plateasca debitele lasate de chiriasul fostului proprietar. Mai exact, daca se cumpara un apartament de la o societate comercila fara sa se faca actele prin notar si exista datorii la apa, canal, gunoi pe care le-a facut chiriasul societatii vanzatoare este posibil ca furnizorii sa ceara plata de la noul proprietar? Va multumesc!
Răspuns la discuția conditie la angajare
Buna dimineata!
Va multumesc pentru raspunsuri.
Vazand raspunsul de la Ctynn, indraznesc sa va mai intreb ceva, daca doresc sa mentin ambele contracte, pot sa declar functia de baza la cel cu mai putine ore sau trebuie obligatoriu la cel cu norma intreaga? Ulterior pot sa schimb optiunea? Si daca este posibil sa am ambele contracte, care este, va rog, procedura, cam ce cereri trebuie facute?
Va multumesc
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati intr-o problema : am incheiat un cim cu timp partial si doresc sa schimb locul de munca, sa inchei un nou contract cu norma intreaga. La noul angajator mi s-a spus ca exista "o procedura obligatorie" ca ei sa inscrie oferta de munca la ajofm si ca eu trebuie sa ma inscriu la ajofm ca fiind in cautarea unui loc de munca, adica sa imi fac lichidarea la vechiul loc de munca, sa am o pauza de cateva zile fara contract si pe urma sa ma angajez din nou.
Va rog sa imi spuneti daca e adevarat si ce pot face sa evit lipsa acelor zile din cartea de munca. Mi se pare discriminatoriu si incorect, adica nu se mai pot angaja decat oamenii inscrisi la somaj?
Va multumesc!