avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Activitate cerul

Activitate cerul

Răspuns la discuția demisie angajat
Suspendarea CIM a avut loc cu 2 zile inainte de expirarea preavizului. Intrebarea mea se referea la cu totul altceva.

Multumesc.
Răspuns la discuția demisie angajat
Revin iar cu o intrebare.
Pe noul Cod al Muncii suspendarea CIM nu este abatere disciplinara dar pe vechiul Cod era, corect? Faptul ca am suspendat CIM fara infiintarea comisiei disciplinare este perfect legala pe noul Cod?
Ordinea actiunillolor a fost si o sa fie:

suspendare CIM- referat disciplinar-decizie infiintare comisie-convocare angajat-intrunire comisie-intocmirea procesului verbal de cercetare-decizie sanctionare

Angajatul a terminat preavizul, in urma demisiei, dupa 2 zile de la suspendarea CIM si nu a fost practic timp sa se desfasoare altfel aceste actiuni. Tot ce doresc cu aceasta suspendare este sa castig timp si sa nu scape cu docuentele si stampila nepredate fara sa mia pot face ceva.
Răspuns la discuția demisie angajat
Art. 252. [decizia de sanctionare: termen, continut, comunicare]
(1) Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.

La asta va referiti?
Studiem...Multumim mult!
Răspuns la discuția demisie angajat
Are o serie de facturi neaduse la firma si o serie de contracte care doreste sa le preia dansul. Stampila socientatii. Am tot incercat sa-l determin sa imi aduca aceste documente dar acum a inchis telefoanele. Tot el a depus demisia pentru acest gen de discutii. Ameninta si face tot felul de manevre si nu am literalmente nici chef nici timp ca sa ii iert toate aceste lucruri.

Nu vreau sa-l dau in judecata dar are nesimtirea sa creada ca nu voi lua nici o masura.
Răspuns la discuția demisie angajat
Am nevoie sa-mi predea o serie de documente si stampila. Pot sa-i suspend CIM si sa ii fac comisie disciplinara? Banuiesc ca se va suspenda si previzul...
Nu imi face nici o placere dar inainte de instanta sunt ultimele optiuni.
Răspuns la discuția demisie angajat
Am solicitat angajatului sa depuna stampila si restul de doumente pe care le mai are in posesie.
I-am dat toate documentele cerute, desi nu depusese o cerere scrisa, prin fax pentru ca refuza sa le primeasca personal sustinand ca nu are timp.
A cerut cu 2 zile inainte de terminarea preavizului concediu de odihna platit.
Nu ii pot da acest concediu mai ales ca el incearca sa scape de obligatiile ca angajat.
Ameninta ca va contesta ca a existat un contract de munca...
Cred ca o asemenea situatie ca cea prezentata nu se intalneste foarte des, ca un angajat, dupa 3 ani de munca, sa imi spuna ca el va verifica daca contractul e valabil.
Nu mai am cum sa intrunesc comisie disciplinara cu 2 zile inainte de expirarea preavizului asa ca am sa-l dau absent si ii voi desface contractul de munca.

Alte propuneri?
Răspuns la discuția demisie angajat
Va MULTUMESC!:love2:
Răspuns la discuția demisie angajat
O ultima intrebare: emailul este considerat "cerere scrisa"?
Răspuns la discuția demisie angajat
Ok angajatul a facut cerere prin fax dar el trebuie sa-mi semneze documentele si nu vrea sa ne intalnim. Sa le trimit prin fax nu voi avea semnatura de primire...nu vreau nici sa ajung la judecata desi el cam ma obliga la treaba asta.

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția demisie angajat
"Cererea scrisa" insemna si fax sau doar o cerere pe foaie trimisa prin posta sau depusa personal?