avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate mmanu

Activitate mmanu

Discuție sunt necesare?
buna ziua
sunt pfa si tin contabilitate in partida simpla, nu sunt inregistrat ca platitor de tva in acest caz este obligatoriu sa completez registrele de tva?
multumesc
Răspuns la discuția cum ma inregistrez?
multumesc, daca am nelamuriri revin
asa este am uitat ca mijlocul fix are si el o fisa
Răspuns la discuția cum ma inregistrez?
pai in acest caz monitorul este mijloc fix si trebuie amortizat, ma puteti ajuta cum procedez? in cate luni se amortizeaza?
eu ma gandesc sa ii fac o fisa separat sa tin evidenta si cand calculez impozitul sa trec pe cheltuiala doar numarul de luni amortizate, este bine asa?
in codul fiscal scrie si despre chelutielile salariale cum ca sunt deductibile
eu ca pfa impozitul pe venit si contributia la sanatate le trec in registru in momentul platii.
la sfarsitul anului dar contributia la sanatate o consider deductibila iar impozitul nu
la dvs este impozit pe salarii si este deductibil
buna ziua
am achizitionat un monitor pt calculator valoare cu tva 2023 iar valoare fara tva 1700 lei
eu ma gandesc ca este obiect de inventar pentru ca valoarea fara tva nu depaseste 1800 lei cat este pentru mijloc fix.
nu sunt platitor de tva in registrul de incasari si plati trec exact valoarea platita de 2023 iar in celalat registru trec valoarea lui fara tva?
cum este corect sa procedez
multumesc frumos
Buna ziua
am avut PFA-ul suspendat si l-am reactivat acum, nu prea mai sunt la curent cu modificarile legislative asa ca va rog frumos sa ma ajutati cu 2 nelamuriri
1. mai este necesara decizia aceea referitoare la numerotarea facturilor si chitantelor?
2.pe baza de decont de cheltuiala pot deconta bonurile fiscale stampilate pana in valoarea de 100 lei precum si bonurile de taxi?
multumesc frumos
buna ziua eu sunt cu norma de venit si salariat cu carte de munca dar nu stiu cu toata nebunia aceasta cu declaratiile guvernantilor daca mai trebuie sa platesc somaj si contributia la pensii si daca mai trebuie va rog sa ma ajutati cu procentele si cum calculez, proportional aplicat la norma de venit?
eu din 1 august am suspendat pfa la registrul comertului si din iunie nu am mai avut venituri
buna ziua, sotia mea este in concediu de ingrijire copil eu pe perioada aceasta de 2 ani pot beneficia eu tatal de deducerea pt intratinerea copilului , aceea deducere suplimentara din impozitul pe salarii? scuze formularea nu sunt de specialitate
din septembrie intru in concediu de ingrijire copil, stiu ca pe durata lui nu trebuie sa realizez nici un fel de venit, eu am un pfa dar am avut grija sa inchid contractele de prestari precum si sa inchid contractele cu furnizorii de servicii prin urmare nu voi avea venituri si nici cheltuieli, doar impozitul si sanatatea anul viitor, acum intreb trebuie de musai sa suspend pfa-ul pe durata concediului sau este de ajuns ca nu voi realiza venituri acest lucru se vede din registru, cum e mai bine?
eu nu am gasit in norme unde se specifica de activitatile indepedente sau dependente
si eu am cam aceeasi situatie sunt pfa dar si angajat cu carte de munca, pfa cu norma fixa
la un subiect mai sus se spunea ca se percep contributii la norma de venit si separat la valoarea facturii
cine ne poate lamurii ca suntem in ceata totala