Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA contributii conform OG 58/2010
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA contributii conform OG 58/2010

Din discutia cu un expert contabil am inteles ca Plata contributiilor individuale de 16.5 % se calculeaza conform veniturilor PFA-ului dar nu mai mult de 5 salarii medii brute pe economie ( lunar 1515 lei la 9180 lei)

In acest caz ar fi avantajati cei care castiga mult peste 10000 lei lunar ??!!??
Exista si o limita minima?
Angajatorul, platitorul de venit, mai plateste cei aproximativ 28% pentru PFA?
Cum se poate scrie acest lucru intr-un contract incheiat anul trecut , Act aditional???

Ce se intampla daca PFA are 0 ( zero ) castig incepand cu 1.07.2010?
Se mai pot scadea cheltuielile cu sediu, diverse birotica etc daca nu are castig incepand cu luna iulie ?

Este preferabil sa suspend activitatea incepand cu luna iulie 2010 pana la aparitia normelor metodologice? Si cum se face si ce implica suspendarea?

Cu multumiri.
Am uitat sa precizez ca sunt angajat cu carte de munca la o societate deci platim deja si eu si firma toate contributiile.
Ca PFA indeplinesc activitati comerciale sunt distribuitor al produselor firmei.
adecorcra, utilizator
Pana la data de 01.07.2010 datoram 16 % impozit din norma de venit/ profitul brut realizat, CAS 31,3% (venitul pentru care dorea asigurarea la Casa de Pensii), CASS 5.5% ( venitul asigurat la Casa de Sanatate, dar nu mai mic decat salariul minim-600 lei) si (eventual dar nu obligatoriu) contributie de concedii medicale 0,85% (la venitul asigurat din conventia cu la Casa de Sanatate).
Cu privire la contributiile datorate de la data de 01.07.2010 sunt foarte multe pareri, asa, ca trebuie sa asteptam si publicarea Normelor de aplicare a OUG nr. 58/2010 privind modificarea Codului fiscal.
ContSters109653, utilizator
maran corina a scris:

Pana la data de 01.07.2010 datoram 16 % impozit din norma de venit/ profitul brut realizat, CAS 31,3% (venitul pentru care dorea asigurarea la Casa de Pensii), CASS 5.5% ( venitul asigurat la Casa de Sanatate, dar nu mai mic decat salariul minim-600 lei) si (eventual dar nu obligatoriu) contributie de concedii medicale 0,85% (la venitul asigurat din conventia cu la Casa de Sanatate).
Cu privire la contributiile datorate de la data de 01.07.2010 sunt foarte multe pareri, asa, ca trebuie sa asteptam si publicarea Normelor de aplicare a OUG nr. 58/2010 privind modificarea Codului fiscal.

Astazi au fost publicate pentru dezbatere normele.
Eu sunt PFA cu norma fixa de venit, si am un contract de prestari serivicii cu o societate civila de avocati.
Platesc 16,5% din valoarea contractului, sau ca si pana acum din norma fixa? De asemenea, "angajatorul" meu ce obligatii mai are, pentru ca venise cu nastrusnica ideea de a-mi vira in cont valoare de pe factura - obligatiile acestuia.
Cine ma poate lumina?
eu nu am gasit in norme unde se specifica de activitatile indepedente sau dependente
si eu am cam aceeasi situatie sunt pfa dar si angajat cu carte de munca, pfa cu norma fixa
la un subiect mai sus se spunea ca se percep contributii la norma de venit si separat la valoarea facturii
cine ne poate lamurii ca suntem in ceata totala