avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Activitate pavalutagigi

Activitate pavalutagigi






daca persoana a careia i-am cesionat a semnat in fals ,eu raspund?
lichidatorul vrea sa explic ce s-a intamplat cu sumele pe care le avea de incasat SRL la 30.06. 2008.
care ar fi urmarile?





daca persoana a careia i-am cesionat a semnat in fals ,eu raspund?
lichidatorul vrea sa explic ce s-a intamplat cu sumele pe care le avea de incasat SRL la 30.06. 2008.


sa explic ce s-a intamplat cu sumele pe care le avea de incasat SRL la 30.06. 2008.
in mai 2008 am cesionat partile sociale ale S.R.L ,am incheiat un P.V. prin care noul adm. se angaja sa faca inreg. la O.R.C.Inregistrarea la ORC s-a facut dupa o luna ,timp in care a incheiat in numele meu 3 contravte de leasing.Neplatind ratele soc. de leasing a cerut insolventa.Am formulat plangere penala impotriva persoanei pt. fals,am fost expertizat grafoscopic.In aug. 2009 soc. de leasing a cerut insolventa firmei.Pe 08.02.2012 am primit de la lichidator o instiintare privind atragerea raspunderii mele pt. suma de incasat a S.rL la data cesiunii.Mentionez ca S.R.L nu avea datorii la banci,buget,furnizori.
am fost adm. unic al unui S.R.L pana in 28.05.2008 moment la care am cesionat firma,fara datorii, unei alte persoane care a eliberat CEC-uri fara acoperire,creditorii cerand insolventa firmei.Acum sunt si eu citat de lichidatorul judiciar pt, a se atrage raspunderea mea patrimoniala pt. suma ce o avea firma de incasat la data cesiunii,200.000 lei ,dar in cont curent asociati erau 110.000 lei suma depusa de mine in firma.Pentru cei 200.000 lei am avut B.O. pe care leam introdus la plata dar mi-au fost refuzate.Cum sa procedez?
Discuție fidejusor
Daca am instrainat in 07.07.2008 o S.C. in care eram fidejusor A (pt. leasing) ,in care se spune ca prin prezentul contract renunta la dreptul de discutiune si diviziune ,unei alte persoane Bcare in calitate de adm. a mai platit pana in dec. 2008 suma de 10.000 lei,eu administratorul A (fidejusor )mai am vreo obligatie fata de soc. de leasing?.
In febr. 2009 contractul s-a reziliat si adm. B a semnat un P.V. de predare a utilajului in 28.04.2009 catre o soc. de recuperare. ,Il angajeaza in vreun fel semnarea P.V.
Răspuns la discuția contract
Fidejusor,codebitor renunta expres la beneficiul de discutiune si diviziune,asa scrie in contract.
Intre sot,sotie si baiat 19 ani care este procentul sotului la partaj?
Discuție contract
Un contract de leasing reziliat in care sunt fidejusor mai poate fi preluat de o alta S.C. .
Ce cai am de a evita sechestrul ?
Discuție partaj
intre sot ,sotie,copil 19 ani care este procentul sotului?