avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate Broker_star

Activitate Broker_star

Buna ziua! Din documentarea mea pentru situația care urmează să o relatez am câteva neclarități. Vreau sa-mi deschid un cabinet de individual de psihologie. Am înțeles care sunt pașii de urmat, am înțeles ca forma fiscala pentru plata taxelor si impozitelor este PFA-ul. Eu sunt pensionat medical si am un certificat de handicap moderat permanent. Anul viitor voi schimba încadrarea cu pensionar limita de vârstă. Am înțeles ca sunt exceptat de la plata Contribuțiilor CAS si ca voi plătii impozit 10% nu voi plăti la șase salarii.
Ce nu am înțeles daca voi plăti si daca da, cat voi plăti Contribuțiile CASS?
De asemeni unde anume găsesc in Legea 296/2023 aceste specificații?
Eu, in anul 2012 am realizat venituri in urma unui contract de colaboare cu o societate, in valoare de 168 roni.
Aceasta suma a fost singura realizata pe parcursul intregului an 2012, nu am avut niciun contract de munca, nici alta forma de angajare.
In data de 30.04.2015 am primit de la ANAF o decizie de impunere pentru plata CASS care ma instiinta ca, conform calcului, la salariul minim, adica 700 roni, cu valoarea de 39 roni/luna (contributie CASS) am de plata suma de 468 de roni pentru anul 2012.
Intreaga suma realizata a fost de 168 de roni, de unde sa scot eu aceasta diferenta?
Va rog sa ma ajutati sa-mi recomandati, daca exista vreo prevedere in Codul Fiscal din 2012 care anuleaza, reglementeaza aceasta anomalie (dupa parerea mea)?
Din punctul meu de vedere este o aberatie, un nonsens.
Multumesc anticipat celor care imi vor da o mana de ajutor.
Multumesc celor care au venit cu lamuriri.
Da, distanta de la "a te inspiri de pe net" pana la "o actiune" facuta de un profesionist este mare.
Asa este romanul (spune un proverb romanesc) : "vrea sa se carpeasca si mai rau se rupe"!
Procedura, procedural, in 2005 am avut nevoie de curatela tot pentru mama, am cerut curatela la Primarie, a durat doua zile obtinerea ei!
Multumesc!
Nu, nu am solicitat punerea sub interdictie.
M-am inspirat din modelele si spetele de pe net.
"...impotriva Sentintei Civile pronuntata la data de ...de catre Judecatoria B, in
dosarul nr.... avand ca obiect curatela formulata de subsemnatul, in contradictoriu cu
intimata ...., domiciliata in ......
In temeiul art. 488 (NCC) va solicitam sa admiteti recursul declarat de subscrisa, sa casati in
intregime hotararea atacata si pe cale de consecinta, rejudecarea cauzei pe fond si sa admiteti
actiunea subscrisei prin care am solicitat instanţei conform Articolul 178 lit. a, NCC, să dispună pe
cale de urgenţă instituirea curatelei generale faţă de numita ..., cu consecinţa numirii
subsemnatului .... drept curator general, in contradictoriu cu partea intimata ......"
Si finalul arata asa:
"Acestea sunt motivele pentru care cerem casarea sentintei pronuntata de instanta, .... este lipsită de capacitate de exerciţiu, astfel încât se impune numirea subsemnatului ....drept curator general.
În temeiul art. 223 Cod proc. civ., vă solicităm judecarea cauzei în lipsa noastră."
M-am documentat inainte de a compune cererile. Am inteles ca o speta nu seamana cu alta. In intelegerea pe care am manifestat-o fata de aspectul juritic al documentului solicitat instantei, am crezut ca asa trebuie compus.
Am avut de ales sa platesc lunar o femeiei cu 1000 roni sa o ingrijeasca sau sa platesc onorariul de 1000 roni unui avocat pentru asistenta.
Multumesc pentru ajutor!
Aceasta este o alta povara a acestui sisistem denumit "justitie", trebuie sa astept cel putin 30 de zile,( nu a fost niciodata mai devreme), sa-mi parvina motivatia, ultima "aventura" a durat doua luni.
Iata cum am formulat eu, cel mai important pasaj din cerere:
"In sustinerea cererii noastre formulam urmatoarele MOTIVE:
MOTIVUL I. N.N in varsta de .. de ani sufera de Dementa mixta conform
Referatului Justificativ pe care il anexam.
MOTIVUL II. NN sufera de Degenerescenta maculara senila, handicap PERMANENT, GRAV , cu indemnizatie de insotitor, dupa cum reiese din Certificatul de incadrare in grad de handicap nr......, document de asemenea anexat la dosarul cauzei. Capacitatea vizuala este redusa, vede la mai putin de 30 de centimetri si distinge cu dificultate figurile.
MOTIVUL III NN din cauza bolilor cronice Coxartroza gr IIIIV, Gonartroza gr. III-IV, Discopatie L4-L5, L5-S1 se deplaseaza cu greutate si doar pe distante scurte de cativa metri.
Acestea sunt motivele pentru care cerem casarea sentintei pronuntata de instanta, SENTINTA este lipsită de capacitate de exerciţiu, astfel încât se impune numirea subsemnatului ND drept curator general."
Buna ziua,
Am o rugaminte fierbinte catre Dumneavoastra, sa ma indrumati sa obtin curatela mamei mele bolnava de dementa senila si nevazatoare, ambele diagnostice sunt insotite de certificate medicale, pentru diagmnosticul de nevaztor are certificat de handicap.
Din anul 2013 am depus actele cerute pentru obtinerea curatelei iar instanta imi respinge cererile ca nefondate.
Am spus ca cererea am demarat-o in 2013, instanta propunand termene lungi cu timpi pierduti pe care nu-i mai pot tolera, deoarece mama are nevoie urgenta de institutionalizare, ceea ce nu pot face din lipsa acestei curatele Procedura obtinerii curatelei fiind transferata din sarcina serviciilor de asistenta sociala ale primariilor in sarcina Tribunalelor, instanta Minori si familie.
Ultima respingere este datata azi, a fost respins apelul ca fiind nefondat. (???!!!)
Va multumesc anticipat pentru ajutor,
Multumesc mult pentru lamuririle aduse.
Succes!
=D>
O persoana se poate asociat intr-o a doua firma, neplatitoare de TVA, chiar daca mai este asociat intr-o alta firma deasemena, neplatitoare de TVA?
Firma la care este in prezent asociat are datorii la bugetul de stat.
Firma in care urmeaza sa ma asociez urmeaza sa se declare platitoare de TVA.
Este permisa o asfel de operatiune, eu sunt asociat si in alta firma neplatioare de TVA cu datorii la bugetul de stat.
Intrebarea mea nu este fara sens, am citit cateva comentarii care spun ca, nu este permisa declararea noii firmei ca platitoare de TVA.
Comentariu citat nu are nicio argumentatie. Astept o lamurire suplimentara.
Multumesc anticipat.
Firma in care urmeaza sa ma asociez urmeaza sa se declare platitoare de TVA.
Este permisa o asfel de operatiune, eu sunt asociat si in alta firma neplatioare de TVA cu datorii la bugetul de stat.
Intrebarea mea nu este fara sens, am citit cateva comentarii care spun ca, nu este permisa declararea noii firmei ca platitoare de TVA.
Comentariu citat nu are nicio argumentatie. Astept o lamurire suplimentara.
Multumesc anticipat.
Broker_star a scris:

Buna ziua,
Mama mea are o suprafata de 0,25 ha pamant arabil, care din 2009 este lucrata de o firma agricola fara acordul ei scris sau verbal, (nu existe contract de arenda). Suprafata de pamant mentionata face parte dintr-o tarla de cateva sute de hectare, lucrata de firma arendas.
In acest caz firma care a lucrat pamantul nu i-a dat nici bani, dar nici produse. Am avut numeroase discutii cu reprezentanti ai firmei arendas. De fiecare data am primt promisiuni ramase neonorate.
Impozitul pentru suprafata agricola este platit la zi de catre mama mea.
Demersul in justitie nu-l iau in calcul deoarece mama are o pensie de 200 roni (numai daca cheltuielile de judecata si onorariul avocatului sunt modice-o gluma evident) si nu fac referire la timpul de rezolvare al dosarului in instanta.
Ce alta cale de solutionare ar fi pentru rezolvarea acestei probleme?
Pot face plangere penala?