Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Asociat in doua firme neplatitoare de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Asociat in doua firme neplatitoare de TVA

O persoana se poate asociat intr-o a doua firma, neplatitoare de TVA, chiar daca mai este asociat intr-o alta firma deasemena, neplatitoare de TVA?
Firma la care este in prezent asociat are datorii la bugetul de stat.
Firma in care urmeaza sa ma asociez urmeaza sa se declare platitoare de TVA.
Este permisa o asfel de operatiune, eu sunt asociat si in alta firma neplatioare de TVA cu datorii la bugetul de stat.
Intrebarea mea nu este fara sens, am citit cateva comentarii care spun ca, nu este permisa declararea noii firmei ca platitoare de TVA.
Comentariu citat nu are nicio argumentatie. Astept o lamurire suplimentara.
Multumesc anticipat.
Art. 3. - Criteriile in functie de care se conditioneaza inregistrarea in scopuri de TVA a persoanelor impozabile prevazute la art. 1 sunt:
a) persoana impozabila nu se afla in situatia prevazuta la art. 15 alin. (1) din Legea nr. 359/2004 privind simplificarea formalitatilor la inregistrarea in registrul comertului a persoanelor fizice, asociatiilor familiale si persoanelor juridice, inregistrarea fiscala a acestora, precum si la autorizarea functionarii persoanelor juridice, cu modificarile si completarile ulterioare, respectiv in situatia de a nu desfasura activitati economice in spatiul destinat sediului social si/sau sediilor secundare si nici in afara acestora;
b) niciunul dintre administratorii si/sau asociatii persoanei impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de TVA, conform art. 153 alin. (1) lit. a) si c) si alin. (9^1) din Codul fiscal, inregistrati fiscal in Romania, si nici persoana impozabila insasi in cazul persoanei care solicita inregistrarea, conform art. 153 alin. (1) lit. c) si alin. (9^1) din Codul fiscal, nu au inscrise in cazierul fiscal infractiuni si/sau faptele prevazute la art. 2 alin. (2) lit. a) din Ordonanta Guvernului nr. 75/2001 privind organizarea si functionarea cazierului fiscal, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
c) evaluarea, pe baza analizei efectuate de organele fiscale, a intentiei si a capacitatii persoanelor impozabile de a desfasura activitati economice care implica operatiuni taxabile si/sau scutite de TVA cu drept de deducere, precum si operatiuni pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate daca taxa ar fi deductibila in cazul in care aceste operatiuni ar avea locul in Romania.
Acesta este un paragraf din ordinul ANAF 17/2015 care se aplica de la 1 februarie 2015
Textul integral il puteti gasi aici
www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc mult pentru lamuririle aduse.
Succes!
=D>