avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Activitate costehard

Activitate costehard

Buna ziua
Ma numesc X, am 48 de ani si sunt din Bucuresti
Doresc sa desfac casatoria si as dori sa fac o intrebare in comunitatea avocatnet in speranta gasirii celei mai optime abordari a situatiei mele specifice.
Deci eu locuiesc in Anglia iar sotia mea locuieste in Romania in casa noastra proprietate comuna. In fapt, in ultimii patru ani am fost doar ocazional acasa in vizite anuale de cateva saptamani ca sa imi vad copiii si parintii.
Eu doresc desfacerea casatoriei din motive personale care pot parea mai neobisnuite, concret mi-am schimbat sentimentele fata de ea precum si mentalitatea, intre noi creandu-se un gol de comunicare si o diferenta diametral opusa in sistemul de valori care ne impiedica sa mai continuam. Desi tin la sotia mea si o respect, am decis ca este mai bine sa o luam fiecare pe drumul lui.
Mai concret vreau sa fiu liber sa incep o viata noua..
Ma gandesc sa fac inregistrarea cererii de divort la organele judecatoresti din Bucuresti, unde mentionez motivele mele reale, caci nu vreau sa aduc sotiei mele nici un fel de vina pentru situatia creata, caci eu consider ca dupa 22 de ani oamenii se pot schimba in directii diferite si nu este culpa nimanui pentru aceasta,
Totusi sotia se opune divortului de aceea variantele mai facile cum ar fi divortul cu acordul partilor nu este posibil. Mentionez ca nu avem minori rezultati din casatorie, copiii nostri fiind majori deci nu vor face parte din acest demers.
Problema este ca nu pot ramane in Romania pe durata unui eventual proces si ca nu stiu cum sa fac.
Concret as vrea sa intreb:

1 Pot fi oare aceste motive mentionate mai sus acceptate ca si motive intemeiate pentru acceptarea cererii de divort ?
Vreau sa fiu corect fata de mine si fata de ea si sa nu invoc alte motive doar pentru a-mi atinge scopul. Intreb asta pentru ca am observat ca in lege sunt trecute doar motive ce tin de culpa unuia sau a ambilor soti.
2. Se poate judeca cauza in lipsa mea sau macar prin intermediul unui delegatii
de reprezentare prin intermediul unui avocat?
3. Se poate face partajul si ulterior pronuntarii divortului, care consta practic in impartirea banilor rezultati din vanzarea locuintei comune considerand ca sotia mea este de buna credinta si cel putin in acest aspect suntem de-acord cu asta. Poate fi o problema in vanzarea ulterioara o locuintei dupa pronuntarea divortului?
4. Cat ar fi taxa de timbru pentru divort fara partaj si fara minori?
Va multumesc foarte mult pentru rabdare si bunavointa.
Răspuns la discuția amanare pentru angajare de avocat
multumesc de raspuns, adica articolul nr . 156 din codul de procedura civila.
Am inteles corect ?
As dori sa va rog o intrebare .
Am fost dat in judecata de cineva si doresc sa cer o amanare pentru angajare de avocat. In acest sens as dori sa stiu cum ma formulez
Eu ma gandeam sa fac o solicitare scrisa catre presedintele de judecata cu o cerere de amanare dar nu stiu ce articol din codul de procedura sa mentionez si care mentioneaza dreptul meu la a amana procesul in scopul angajarii unui avocat.
deci vreu sa va rog sa-mi mentionati numarul articolului cu pricina.
Va multumesc
Răspuns la discuția hartuire sexuala in spania
N-am ce sa mai raspund, Apreciez si va multumesc pentru toate mesajele, intr-adevar pertinente, (JH, ai grija cu ironia... nu-mi arde de glume), Voi ramane cu sotia, dar cu entuziasmul foarte zdruncinat, stiu ca e o greseala sa ma razbun, dar asa simt acum, Va doresc tuturor numai bine.
Răspuns la discuția hartuire sexuala in spania
am vorbit cu un avocat, dar o eventuala actiune trebuie deschisa in spania, cu un avocat care cunoste acea legislatie, am abservat parerea d-voastra si a colegilor d-voastra de breasla si m-am resemnat cu ideea ca o actiune are sanse mici de izbanda, dar nu-mi vine sa las lucrurile asa, o razbunare simt ca trebuie sa am, chiar daca ma rezum si numai la un pumn in fata ticalosului, pe care mai intai trebuie sa-l gasesc, deci i-mi va trebui si un dedectiv care sa-mi dea macar adresa lui, speram sa obtin niste informatii utile pe acest forum cu ar fi: 1. ce pedeapsa risc pentru diverse forme de razbunare, 2. un dedectiv care sa mi-l gasesca pe nemernic plecand de la firma la care e patron. sotia regreta intamplarea si este cu totul de partea mea, nu crede nici ea prea mult in demersurile mele dar i se pare ca ma ajuta sa trec mai usor peste niste momente dificile si intelege ca nu pot sa stau cu mainile-n san.
Răspuns la discuția hartuire sexuala in spania
Nu pot dovedi ci doar banuiesc, sotia a observat dupa terminarea relatiei cu ace;l barbat semne ale altor 2 relatii cu alte femei angajate, zic semne pentru ca nu a fost martora la derularea lor. deci, un proces este greu de castigat, dovezile fiind subtiri dar eu nu astept sa-mi faca justitia dreptate, oricum am o parere proasta depre intregul proces juridic , prin care mari ticalosi scapa si oameni prost indrumati sunt aspru pedepsiti, deci, am motive morale pentru a considera ca acel barbat este vinovat. 1, era la firma lui si avea obligatia protejarii angajatelor lui( dpdv moral )
2. era cu 13 ani mai in varsta,
3. sotia mea suferea foarte mult ca urmare a dificultatii muncii in agricultura, ea fiind cu studii superioare si nu de la tara.
4. sotia mea provine dintr-o familie destramata si nu a avut niciodata tata, acesta parasind-o de mica si necautand-o niciodata, acest lucru a a lasat in ea o permanenta nevoie de atentie si protectie din partea unui barbat mai in varsta. ( acum stiu dar atunci nu m-am gandit ca poate aparea o astfel de situatie periculoasa. ) In acest context ea trecea printr-o criza afectiva datarata atat izolarii de familie, cat si suferintelor de la munca programul fgiind de 12 ore pe zi.
5. Acest barbat a hartuit-o cu gesturi si atentii si a initiat toti pasii care a urmat, sotia mea raspunzand doar intr-o masura . daca ma intrebati de ce cred asa ceva, este pentru ca ea a avut initiativa sa marturioseasca din proprie intiativa acel episod compromitator pentru ea si in consecinta are credit la mine. pe langa asta o cunosc si stiu ca nu face ochi dulci barbatilor, fiind o femeie timida si cu principii morale.
6. a marturisit acelui barbat faptul ca era prima ei aventura si el a incurajat-o, a propus apoi intreruperea rellatiei dar el a manipulat-o, prin insistente, ea neavand vointa sau puterea sa se opuna dacat dupa ecel gest urat la care el a impins-o.
de aceea cred ca moral vorbind el este vinovat si vreau sa ma razbun, deci, insist daca este cineva care stie legea spaniola sa ma indrume. nu am nici o dovada si nici nu-mi trebuie,.intentiile lui dovedesc o premeditare a unei seductii si un comportament vecin cu pedofilia.
Răspuns la discuția hartuire sexuala in spania
apreciez sensibilitatea d-voastra d-na Stoica, este imoral faptul ca ecest barbat, a fost partas la realizarea unei situatii fragile prin faptul ca 1. a angajat nuami femei pe o perioada lunga de timp, nepermitand si angajarea sotilor desi in firma era si nevoie de barbati (numai ca ecestia erau separati , deci n-a permis cupluri)i si apoi a privit la aceste femei ca la haremul lui alegandu-si pe cine i-a placut, profitand de faptul ca o femeie singura este mult mai vulnerabila afectiv decat atunci cand este langa familia ei. Se pare ca era una dintre placerile vietii lui sa smulga inimi, iar procedurile lui sunt la nivelul unui excroc sentimental cu experienta. N-am cunoscut la vremea aceea acest pericol, si am pierdut mult. Sotia mi-a marturisit acel episod din proprie initiativa la indemnul constiintei sale. Dupa consumarea acelui episod a trecut printr-o depresie care a durat aproape 2 ani, relatiile noastre au avut mult de suferit. Sotia mea nu a mai avut o alta relatie extraconjugala, fiind o femeie serioasa, nici inainte adica 10 ani si nici dupa, adica 5 ani. dar se pare ca in acest lucru si consta satisfactia acelui nemernic, adica in a corupe femei serioase. Motivul depresiei ei se pare ca a fost faptul ca compromis familia ei si constiinta ei cu o fapta josnica, nemernicul avand ambitia sa le injoseasca. el se simtea in siguranta prin faptul ca o femeie casatorita nu indrazneste sa marturiseasca sotului ei o astfel de fapta. deci sotul nu stia niomic, de aceea vreuau sa ma razbun pe el pentru ca este un excroc care injoseste femei serioase pe care el singur le provoaca deliberat criza emotionala.
Răspuns la discuția hartuire sexuala in spania
Am inteles opiniile voastre si mi se par de bun simt. Dar nu puteti simti ce simt eu si de aceea ganditi altfel. Prefer sa platesc si sa privesc viitorul cu incredere, decat sa scap ieftin dar sa ma simt ingropat. Inchid acum acest topic, multumesc tuturor care au postat aici cu opiniile lor, As aprecia daca as primi unele informatii privind legea spaniola cu infractiunile de molestare 1,2,3 4. descrise mai sus. Numai bine.
Răspuns la discuția hartuire sexuala in spania
Vad ca toti aveti aceeasi parere, probabil ca asa e si sunt eu subiectiv, utilizatorul trope doi are dreptate, sotia mea nu trebuia sa plece de langa mine. Dar la momentul acela eram in mare criza de bani, si nici nu ne-am asteptat la o asa situatie. acum am realizat ca n-a meritat. Fac parte din categoria care simte sa faca ceva, in ultima instanta ma gandesc sa ma duc eu pana acolo si sa-l pedepsesc pe ticalos. nu stiu pana unde sa ajung cu asta . sa ma rezum la o bataie sau mai mult? sunt dispus chiar sa fiu si condamnat, dar parca ar conta si pentru cat timp. una e sa stai un an si alta 20. daca lege nu-mi face dreptate, imi fac singu. stiti cumva cata ani risc pentru 1. molestare fara urmari?, 2. molestare cu ranire, 3. molestare cu invaliditate, si 4. molestare maxima?, cu premeditare desigur. sper sa nu fiu inteles gresit, este o intrebare de consultanta, nu o complicitate. Multumesc tuturor care m-au sfatuit si le urez numai bine.
Răspuns la discuția hartuire sexuala in spania
Inteleg punctele d-voastra de vedere, dar uite niste argumente:
Acest patron a facut contract de munca numai femeilor, eu am fost nevoit sa raman acasa,
o femeie singura este vulnerabila emotional si face sau nu face fata, ea trebuie sa ramana pana la sfarsitul contractului.
acest barbat care din pacate era si un tip placut si cu farmec personal a facut ochi dulci unei femei despre care stia ca e maritata ( caci el ii facuse contract) la locul de munca pe care il detinea ca si patron,
a promovat-o de la munca grea cu plantele la cea de asistenta lui personala si avea un permanent contact cu ea, a profitat de aceasta ca sa o seduca si sa o impresioneze. nu e o hartuire prin persecutie, ci prin favorizare si protectie care este o nevoie acuta a unei femei singure in tara straina.
A initiat apropireri fizice, gen imbratisari sarutari si discutii amoroase unei femei singure angajata de el care era intr-o stare de confuzie emotionala si chiar de o dependenta afectiva de el.
In anumite momente a cerut gesturi indecente de la o angajata de-a lui femeie singura si cu barbatul lasat acasa in tara.
Bine nu e hartuire , e seductie, e corupere, e adulter, nu stiu ce e. dar e legal ce-a facut? legea permite acest comportament?