avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Activitate claudia violeta

Activitate claudia violeta

Discuție apa de ploaie
daca inteleg, intr-o oarecare masura, de ce cei care locuiesc la bloc trebuie sa plateasca taxa pe apa la ploaie, nu inteleg de ce daca locuiesc la casa trebuie sa plateasc aceasta taxa in conditiile in care ea se infiltreaza in pamant si nu ajunge in reteaua de canalizare. oare vreo instanta a considerat acasta taxa abuziva? exista jurisprudenta in acest sens?
am imprumutat unei persoane o suma de bani si am incheiat un contract de imprumut prin notariat. precizez ca notariatul se afla in localitatea unde locuiesc eu, el fiind din alt oras. pentru executare silita am inteles ca trebuie investit cu formula executorie. pot depune cererea la judecatoria din localitatea unde s-a incheiat contractul de imprumut?
a depus si hotararea judecatoreasca. A fost efectuata expertiza, au fost audiati martori...
Anul trecut am fost implicat intr-un accident de circulatie si vinovat a fost stabilit celalalt conducator auto. Acesta a constestat procesul verbal si i-a fost admisa plangerea fara ca eu sa fiu citat in cauza. Acum m-a dat in judecata si solicita sa-i platesc contravaloarea autovehicului bazandu-ze pe faptul ca i-a fost anulat procesul verbal. Sa inteleg ca acum eu sunt considerat vinovat?
Răspuns la discuția mai pot depune intampinare?
este vorba de un litigiu provenit ca urmare a unui accident de circulatie . persoana vinovata trebuia introdusa in cauza. art 65 din lg 136/95
Răspuns la discuția mai pot depune intampinare?
mai poate fi vorba de intampinare sau note de sedinta?
Sint parata intr-un dosar civil dar din pacate nu m-am putut prezenta la primul termen si am uitat sa depun cerere de amanare.
Pe portal am vazut ca instanta a admis probe reclamatului, iar eu as avea de ridicat o exceptie , iar in cauza trebuia introdus si intervenientul fortat. Ce mai pot face acum?
in situatia in care lichidatorul nu ma reprezinta onest si instanta nu doreste schimbarea acestuia cum ma pot indrepta impotriva lui in conditiile in care firma are investitii de peste sase ori mai mari decat debitul pt care a fost declansata procedura,procesul dureaza de peste cinci ani,bunurile au fost sechestrate dar au ramas in folosinta creditorului pe unele distrugandu-le si apoi cumparandu-le de la lichidator, in acesta ordine.
Răspuns la discuția drept de circulatie
toate cele 3 dosare au fost facute pentru incalcarea art 86 alin 2 din OUG 195/2002.
Primul dosar- am fost prins de radar si mi s-a retinut permisul. Am facut plingere si am cistigat in instanta. Greseala mea a fost ca nu am dus certificat de grefa la politie sa-mi dea permisul. Pina la finalizarea dosarului in instanta am fost oprit de politie si la verificarea actelor au vazut ca figuram cu permisul suspendat. Dupa primirea NUP , politia nu a operat aceata rezolutie in baza de date si la urmatoarea verificare au vazut ca am permisul suspendat si au facut cel de-al doilea dosar. Cind mi s-a retinut permisul in octombrie inca nu primisem rezolutia in cel de-al doilea dosar. dar am dus-o cind am solicitat restituirea permisului. de fapt cel de-al doilea dosar a aparut din culpa politistilor care nu au operat prima rezolutie. acum procurorul mi-a dat rezolutie in care se mentioneaza ca nu am drept de circulatie. Am avut permisul suspendat ptr 1 luna si deja a trecut. sa inteleg ca pina se finalizeaza si acest dosar penal nu am voie sa mai conduc?
In luna octombrie mi s-a retinut permisul de conducere pe o perioada de 1 luna. Am contestat procesul verbal si m-am prezentat cu certificatul de grefa la politie pentru a mi se restitui permisul, pina la ramanerea definitiva si irevocabila a sentintei . Lucratorii au refuzat acest lucru motivand ca la operarea procesului verbal au vazut ca pe numele meu exista doua dosare penale pentru conducere fara permis. De fapt ce s-a intamplat? In luna iunie 2008 mi s-a facut un dosar penal pentru ca anterior mi se retinusere permisul, dar am contestat pv si am castigat. In sept 2008 mi s-a dat rezolutie de neincepere constantand ca nu am nicio vina. In mai 2009 am fost oprit de un ehipaj care m-a verificat si a vazut ca am dosar penal pentru ca lucratorii politiei nu au operat aceasta rezolutie de neincepere si au deschis un nou dosar penal. In octombrie cind au operat procesul verbal au constat ca am 2 dosare penale si au mai deschis si ei unul. M-am prezentat cu cele doua rezolutii la parchet, insa procurorul a refuzat sa-mi prelungeasca dovada de circulatie motivand ca la data retinerii permisului nu mi se dadusere NUP in cel de-al doilea dosar, fara sa retina ca cel de-al doilea dosar a fost dechis din culpa lucratorilor politiei care nu operasera in baza de date. Nu ar trebui sa mi se prelungeasca dovada de circulatie pina se da rezolutie si in acest dosar? Daca se constata ca nu am nicio vina raman fara permis pina se termina de instrumentat dosarul sau pina am o sentinta irevocabila? Daca esti vinovat de producerea unui accident cu vatamare sau ucidere se prelungeste dovada pina se da o sentinta irevocabila. Mie, nu?