avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters88537

Activitate ContSters88537

Va multumesc din suflet pentru sfat, mi se parea mie ca nu sunt in conformitate cu unele aspecte.
Nu m-ati inteles. Eu m-am trezit cu jumatate de curte ocupata, terasa nu e comuna, este vorba despre terasa mea, care nu este proprietate indiviza, este proprietate pe acte. Furtunul de apa, este unul imens, agatat de peretii terasei mele. Sigur ca pot trece oameni prin curte, dar pot stationa la mese, cateva ore, facand galagie?
Si eu doresc sa ma inteleg cu vecinii, doar ca voiam diverse detalii juridice. Iar intr-o asociatie cu 150 de apartamente, uneori e mai bine decat acolo unde sunt 3. Am stat, asa ca stiu cum e.
Va multumesc pentru raspuns.
Dar peretii exteriori ai apartamentului si terasei mele, sunt proprietatea mea/ sau coproprietatea intregii case?
Buna ziua,

Stau intr-un imobil P+1+MANSARDA, aflat in coproprietate indiviza, din care eu detin cea mai mare parte. Intrebarea mea este daca PERETII EXTERIORI AFERENTI APARTAMENTULUI SI TERASEI MELE SUNT PROPRIETATEA MEA. Adica, in cazul in care vecinul de la mansarda ii gaureste, fara acordul meu, se incadreaza la tulburare de posesie?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Nu mi s-a pus pata pe vecinul respectiv, el se crede cel putin singur curte. Dar in cazul in care si-a instalat in curtea comuna, o masa, multe scaune, si 2 gratare mobile, care stationeaza in curte de ceva vreme, pe langa furtune si camera de luat vederi, cum se incadreaza si cum se pedepseste?
Si are voie sa stationeze cu invitatii la gratar, in curtea comuna, fara acordul celorlalti 2 coproprietari? Sau aceasta este considerata doar de trecere-acces?
Multumesc anticipat.
Buna seara, as mai avea o intrebare: daca intr-o curte a unui imobil P+1+MANSARDA, proprietarul mansardei a instalat 2 furtune imense de apa, in suporturi prinse in zidul terasei care apartine apartamentului meu, fara sa-mi ceara acordul de a le instala si de a-mi gauri peretii, unde se incadreaza?
Multumesc anticipat pentru toate informatiile furnizate.
Buna seara, daca intr-un imobil P+1+MANSARDA, coproprietarul de la mansarda a instalat deasupra usii de la intrarea din fata, o camera de luat vederi, fara acordul proprietarilor de la parter si etajul 1, care utilizeaza aceasta intrare, in ce lege se incadreaza? Ar trebui acordul celorlalti coproprietari de a fi instalata si de a fi filmati? Mentionez si faptul ca mansarda are intrarea prin spatele casei, pe intrarea de serviciu, care este la comun, pentru toti 3.
(Ar fi legal sa si-o instaleze fara acordul celorlalti 2 proprietari, la nivelul mansardei?)
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Coproprietate si trai in comun
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului. Deci, chiar daca detin peste 50% din imobil si curte, nu am un cuvant in plus de spus?
Si nu exista vreo regula, conform careia intr-o asemenea situatie, ARE DREPT DE FOLOSINTA A CURTII, DOAR PROPRIETARUL PARTERULUI? Si ceilalti 2 coproprietari, doar drept de trecere?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna seara, am o intrebare legata de gratarul in curte si de protectia mediului. Daca unul dintre coproprietari, face frecvent gratare in curtea aflata in indiviziune, cu toate ca detine mai putin de 20% din totalul suprafetei curtii, exista vreo lege care sa interzica acest aspect? Protectia mediului, macar? Mentionez si faptul ca aceasta curte este situata intre alte imobile, majoritatea vile, cu ferestrele exact deasupra.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Buna seara, am o problema legata de coproprietatea in indiviziune. Daca eu detin apartamentul principal dintr-un imobil de P+1+MANSARDA, si sunt proprietar pe parter, 2 camere demisol- (cu baie si spalatorie impartita cu proprietarul etajului 1) si garaj, si am 50% din teren, iar apartamentul de la etajul 1, la fel, alte 2 camere demisol si baia si spalatoria comune cu mine+ 30% din teren, iar o mansarda- care a fost pod, are 16% din teren si drept de acces pe scara comuna de serviciu si la centrala casei, care a fost comuna, intre timp, proprietarul mansardei si-a facut centrala proprie; am urmatoarele intrebari:
-am un cuvant in plus de spus, la ceea ce se intampla in curte? Poate ocupa doar proprietarul mansardei, o parte din curte, cu gratare, mese si scaune?
-pot sa-i tai accesul la centrala care a ramas a mea si a proprietarului etajului 1, avand in vedere ca scopul accesului nu mai exista?
-exista vreo regula, conform careia intr-o asemenea situatie, ARE DREPT DE FOLOSINTA A CURTII, DOAR PROPRIETARUL PARTERULUI?
Multumesc din suflet pentru raspunsuri.