avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 232 soluții astăzi
Forum Activitate bithas

Activitate bithas

Răspuns la discuția contract de colaborare PFA
am inteles, multumesc mult domnilor consilieru si pakos, succes si dvs
Răspuns la discuția contract de colaborare PFA
Vreau doar sa ma lamureasca cineva cum pot avea un asistent medical (persoana fizica neautorizata)3ore/zi si sa-l platesc cu o anumita suma(sa zicem 700ron/luna) la cabinetul medical individual unde eu functionez ca PFA (medic).
Ma gandesc ca trebuie sa existe o cale legala, nu cred ca toti asistentii care lucreaza la CMI(pfa) au la randul lor PFA
multumesc pentru intelegere
Răspuns la discuția contract de colaborare PFA
MUltumesc mult, chiar ca sunt incurcate "caile...
As opta pentru varianta 2 dar toata lumea (neavizata) imi spune "contract de colaborare" este singurul "acceptat" de OUG44/2008 art.17, dar nimic mai mult:adica ce sa contina si ce obligatii am. Imi cer scuze pentru insistenta dar va rog sa ma credeti nu ma pricep la acte , mai sunt si cetatean strain si nu vreau sa am probleme. Ma sfatuiti sa merg la contabil, avocat sau ITM pentru multele intrebari pe care le am?
Răspuns la discuția impozitul forfetar
o societate care nu a avut activitate de la infiitare plateste impozitul forfetar?
buna ziua,
sunt medic si am infiintat PFA in vederea deschiderii unui Cabinet Medical Individual. Am nevoie sa colaborez cu un asistent medical (angajat la stat) pentru 3ore/zi de luni-sambata si il voi plati cu 700ron/luna. Intrebari: Ce fel de contract de colaborare trebuie sa fac(poate aveti un model)? Trebuie inregistrat la ITM si ce alte cheltuieli implica? Cheltuielile cu salariul lui sunt deductibile pentru PFA-ul meu? Multumesc anticipat pentru ajutor