avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate Cat Black

Activitate Cat Black

Buna seara. Am un apartment de vanzare. Eu nu locuiesc in Romania si am lasat o agentie sa se ocupe de gasirea clientilor, eu urmand sa vin pentru semnare actelor. Agentia m a anuntat ca au gasit pe cineva si sa le trimit copii dupa acte pentru a pregati totul pt contract, astfel incat cand jung sa fie totul gata pentru semnat. Este ok sa le trimit copiile?
Multumesc frumos.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
si tu si avocatul ala pe care l ai intrebat sunteti niste cretini.
Buna ziua,

As avea nevoie, va rog, de o informatie. In urma cu 17 ani am divortat de primul meu sot si in urma divortului, de comun acord, mi-am pastrat numele dobandit in urma casatoriei. Ulterior m-am recasatorit si am luat numele actualului sot. Acesta s-a exprimat ca ar dori sa divorteze. In acest caz, intrebarea mea este daca pot sa revin la numele meu initial (de fata) si daca da, ma puteti ajuta va rog cu procedurile care trebuiesc indeplinite?

Ma multumesc anticipat pentru ajutor!
Ok, multumesc. Nu am nicio problema cu dansii, atat doar ca nu doresc sa continuam colaborarea. Banuiesc ca vor lua masurile necesare cu Revisalul, nu vreau sa le fac niciun fel de problema.
Multumesc mult. Nu l-am semnat, dar mi-au zis ca a fost inregistrat in revisal, de aceea intrebam.
Buna ziua,

Am avut un contract de munca la o companie pe perioada 29 sept. - 28 dec. 2015. Din 4 ian. am revenit la birou si m-au anuntat ca s-a facut un act aditional de prelungire a contractului cu inca 3 luni. Ideea este ca nu vreau sa mai raman la acest loc de munca si nu am semnat actul aditional. In acest caz cum trebuie sa procedez? Trebuie sa inaintez demisie sau procedura este mult mai simpla, gen sa ii anunt ca nu doresc continuarea?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

In data de 28 sept. 2015 am semnat n contract de munca pe perioada determinata de 3 luni. Postul este de secretara. Din pacate la 2 saptamani de la angajare din secretariat s-a deviat spre vanzare de produse din duba pe teren si in alte mici surprize. In acest caz as dori sa plec de la firma si as dori sa stiu daca, fiind inca in primele 30 de zile de contract, pot sa plec fara preaviz si daca este suficient sa ii notific prin email.

Va multumesc mult pentru ajutor.
Buna,
Daca zici ca esti pregatita pentru aceasta miscare si ai asteptat 2 ani eu zic ca mai poti astepta 6 luni pana la majorat si atunci se elimina multe din dilemele tale.
multumesc mult, am sa revin cu rezultatul (daca am unul curand)
multumesc, am sa mai fac o cerere sa imi comunice oficial suma exacta...ultima data mi-a spus ca nu imi pot da un astfel de raspuns oficial pentru ca e perimata actiunea si nu au dreptul sa ma notifice sau sa imi dea un document semnat si stampilat cu suma exacta de plata