Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligativitate plata restanta dupa perimare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligativitate plata restanta dupa perimare

Buna ziua,

In momentul de fata am o restanta la intretinere de 727 lei. Am fost actionata in judecata de catre asociatie, care ulterior nu a mai luat nicio masura astfel incat s-a ajuns la perimare. Intrebarile mele sunt:
1. in aceste conditii mai sunt obligata sa achit suma respectiva?
2. daca raspunsul la intrebarea de mai sus este nu, atunci este legal ca asociatia sa imi treaca restanta in continuare in tabele afisate sau pot sa cer sa o stearga de acolo?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Si cum s-ar chema acest lucru, privit strict din punctul Dvs. de vedere?

Vedeti cum stau lucrurile? Consumati, nu achitati, asociatia va actioneaza in instanta. Si Dvs. primiti acasa sentinta care, asa cum ati judeca, v-ar obliga sa va achitati debitul. Nu o faceti, asociatia nu mai face nimic din cauze pe care doar Dvs. le stiti, dar nu le spuneti, ci cereti sprijinul forumistilor pentru ca, deh obligatia de plata s-ar fi perimat si cum indrazneste as. prop. sa va treaca acest debit in LP (inca)...

Sunt convins ca cei de la as. prop. au stat de vorba cu Dvs. si in tot acest timp i-ati dus cu zaharelul. Deci facerea de bine - cum se cheama doamna? Eu stiu, dar nu-mi permit!
datul cu presupusul domnul meu e un joc periculos chiar si pentru cei mai buni dintre noi....sunt detalii pe care nu le cunoasteti iar eu am rugat un raspuns la obiect daca se poate nu datul cu parerea

dar ca idee, poate ajuta la un raspuns pentru intrebarile mele, in aceasta actiune nu s-a dat nicio sentinta deoarece instanta a cerut documente doveditoare asociatiei, asociatia nu le-a prezentat si dupa 1 an s-a perimat actiunea.
Cat Black, utilizator
Perimarea se refera strict asupra actiunii si staruintei petentului
Asociatia de proprietari are dreptul in temeiul disp art 50 sa revina cu pretentia recuperarii debit neachitat in termen legal
Asociatia de proprietari,fata de debitul in evidenta,pe care dv nu il achitati,in temeiul disp L nr 230/2007 art 49 va aplica penalitati astfel incat pentru intregul debit,probabil se va ajunfe la solutionare prin instanta de judecata
Aspectul ca asociatia de proprietari nu a sustinut cu documente pretentia nu are drept consecinta exonerarea de la obligatia achitarii debitului in evidenta dv
Incercati sa clarificati amiabil temeinicia sumelor impuse dv
Pentru clarificarea temeiniciei si legalitatii impunerii puteti cotracta personal expertiza financiar contabila asupra activitatiii asociatiei de proprietari,prin expert CECCAR
multumesc pentru raspuns

aceasta problema este deja foarte veche, a trecut un an chiar si de la perimare...suma restanta este aferenta unei perioade de mai multe luni in anul 2009 in care am lipsit din oras (in rest ca sa se linisteasca si dl de mai sus eu sunt la zi cu intretinerea) si motivul pentru care nu am achitat-o este ca asociatia a tot jonglat cu cifrele. nu au vrut sa imi dea o hartie oficiala, semnata si stampilata cu suma exacta pe care o am de achitat pentru lunile acelea (am facut cateva cereri in sensul acesta, inregistrate), o data la 2-3 luni suma varia...am spus 727 pentru ca este ultima varianta. au deschis actiune impotriva mea acum 2 ani si au cerut o suma mult mai mare, instanta a cerut tabelele care au fost afisate si metoda de calcul iar asociatia nu le-a prezentat. la termenul la care am fost citate partile pentru perimare nu s-a prezentat. in ultimul an am cerut si in scris si verbal o hartie stampilata ca suma exacta si nu vor sa-mi dea....si dupa cum o data la cateva luni ba este 1300 de lei, ba este 600 lei, ba 1100 lei evident ca nu vreau sa platesc pentru ca mi-e teama ca dupa ce achit o sa spuna ca mai trebuie sa achit cine stie cat.
de cateva luni pe tabele au trecut 727 si cand am cerut notificare sau ceva oficial ca sa o achit fara riscuri de a aparea alta suma ulterior (repet cererile sunt si scrise si inregistrate la asociatie) administratoarea a spus ca nu poate sa imi dea si ca sa achit 727 ca ma asigura ea ca nu mi se mai cer altii.
acesta este motivul pentru care intreb daca este obligatoriu sa achit dupa perimare....n-am nicio sentinta, nici macar suma reala nu o stiu, n-am nicio hartie oficiala, etc....am tabelele afisate in perioada respectiva, dar sumele din tabele nu au nicio legatura cu suma ceruta in instanta (cu tot cu penalizari) si banuiesc ca de aia nici nu le-au mai prezentat.
daca este obligatoriu sa achit dupa perimare....n-am nicio sentinta,

Daca instanta de judecata a dispus incetarea cauzei ca urmare a interventiei perimari,
concret situatia dv este identica celei anterior promovarii plangerii,respectiv dv va inregistrati cu un debit neachitat in termenul stabilit,debit care va genera penalitati
Daca aveti convingerea ca impunerea este netemeinica,pentru a indeparta posibilitatea inregistrari de noi sume cu titlu de restanta,analizati oportunitatea desfasurarii de demersuri pentru exercitarea unui control financiar contabil asupra activitatii asociatiei de proprietari
Conditionat de concluziile raportului de expertiza financiar contabila veti hotari necesitatea altor demersuri