avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate luca luca

Activitate luca luca

Răspuns la discuția Senzorii de gaze obligatorii.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Senzorii de gaze obligatorii.
Ati intuit corect! Presedintele este in acea gasca.
Mi-ati putea recomanda un avocat care se ocupa de asemenea spete? Nu am, din pacate, cunostinte in domeniu!!!
Daca pe acest site nu se pot face asemenea recomandari, imi comunicati si va trimit mail-ul meu cu multumirile aferente.
Răspuns la discuția Senzorii de gaze obligatorii.
Multumesc!
Pana la solutionarea in justitie se dezafecteaza coloana de gaze!!!
Răspuns la discuția Senzorii de gaze obligatorii.
Problema este ca cei debransati nu doresc sa plateasca senzori sau cheltuieli aferente reviziei conductei. Din aceasta cauza sustin ca toate costurile aferente conductei comune sa fie suportate doar de cei ramasi bransati la ea sau ii forteaza sa se debranseze, pentru ca ulterior sa dezafecteze conducta si astfel sa dispara cheltuielile aferente.
Cum ar putea fi preintampinata aceasta situatie?
Răspuns la discuția Senzorii de gaze obligatorii.
In urma raspunsului de la administratia blocului, revin la subiectul de mai sus.
Presedintele blocului a raspuns la invocarea art. 75 din legea 196/2018 cu enuntarea dispozitiilor art.654 alin.(2) din legea 287/2009 privind codul civil "cheltuielile legate de partile comune folosite exclusiv de catre unii coproprietari cad in sarcina acestora din urma"
Care din cele doua prevederi prevaleaza?
Răspuns la discuția Senzorii de gaze obligatorii.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Senzorii de gaze obligatorii.
Va multumesc!
Cei cu centarale refuza plata sub pretextul ca nu mai folosesc instalatia comuna.
Daca nu platesc, nu se pot instala senzorii si deci se opresc gazele doar pentru cei ramasi la teava blocului.
Pentru a nu ramane fara gaze, cei ramasi la teava blocului sunt determinati sa acopere costurile cu senzorii si electrovalva de bransament si pentru cei cu centrale, ceea ce reprezinta sume foarte mari.
Cum pot fi determinati cei cu centrale sa-si plateasca costurile aferente? Nefiind afectati de oprirea gazelor nu pot fi costansi.
Buna ziua!
In cadrul asociatiei de proprietari ne confruntam cu o problema legata de instalarea senzorilor de gaze.
In momentul de fata avem doua retele de alimentare cu gaze . Una este a blocului care traverseaza toate bucatariile si alta este construita ulterior de cei cu centrale proprii care s-au separat de la teava comuna.
Furnizorul de gaze obliga toti consumatorii sa-si instaleze senzori in bucatarii pe unde trece teava comuna. Litigiile au aparut deoarece proprietarii cu centarle refuza sa plateasca senzorii din bucatarii pentru ca ei nu mai folosesc alimentarea de la teava comuna obligandu-i practic pe ceilalti sa preia aceste costuri foarte mari,
Furnizorul de gaze ameninta cu oprirea gazelor daca nu se instaleaza acesti senzori.

Astfel, fie se opresc gazele, situatie care nu-i afecteaza pe cei debransati, fie se preiau toate costurile doar de cei alimentati de la teava comuna a blocului care reprezinta sume foarte mari.

Este legal refuzul platii senzorilor de cei debransati?
Probabil ca aceasta situatie nu este una izolata si doresc sa stiu cum poate fi solutionata legal.
Va multumesc!
Multumiri din nou!
In cazul nostru concret, la jumatate din sumele din conturile comune se adauga contributia la fondul privat, iar ce rezulta este masa succesorala, la care se aplica aceeasi formula de mai sus?
Stimata D-na. avocat Bianca-Maria Rusu,

Va multumesc pentru raspunsul detaliat.
In cazul de fata mostenirea se rezuma la sume de bani din conturi bancare pe numele ambilor soti.
Fondul de investitii sau de pensii la care a cotizat defunctul sunt tot bunuri comune care se impart in formula de mai sus?