avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Activitate olymariana

Activitate olymariana

buna seara. va multumesc pentru sfaturi ,am sa le urmez
buna seara ,la registrul comertului ,am ost informata ca daca inchid firma ma costa 1200 ron si o sa trebuiasca sa ma prezint la finante cu toate actele,pentru verificare, firma nu este cu datorii s-au cu probleme ,dar nu am timp sa stau la finante zile intregi deci nu stiu ce este mai rentabil multumesc
va multumesc pentru raspuns din pacate se plateste de 2 ori reluarea activitatii si apoi dupa citeva zile se poate suspena din nou pe 3ani
buna ziua .va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza si daca pot sa prelungesc cu inca 3ani suspendarea unui srl ,a care a fost suspendat pe o perioada de 3 ani dar a ceasta perioada a expirat .va multumesc.
buna ziua. va multumesc pentru raspuns ,cer scuze ca fac acest lucru cu intirziere dar am depus actele la casa de pensii si raspunsul afost urmatorul; virsta standard de pensionare-octombrie 2016 la 60 ani si 5luni .stagiul complect de cotizare 30 ani si 5 luni.pensie anticipata octombrie 2011 ,daca am 8ani si 5 luni peste stagiul complect de cotizare nu voi fi penalizata deci care este raspunsul corect multumesc
buna ziua. am un stadiu de cotizare de36 ani3 luni ,sint nascuta la 16 05 1956 si doresc sa depun actele pentru pensie anticipata s-au anticipata partial dar nu stiu daca procentul de penalizare va ramine de 45% s -au se micsoreaza datorita anilor lucrati peste stagiul de cotizare impus.mai am o intrebare daca puteti sa-mi spuneti perioada de boala se scade din anii lucrati s-au nu. va multumesc
am prezentat cartea de munca la cas deva si am primit viza pe adeverinta care este valabila 3 luni
buna ziua. am din nou ajutor din partea dumneavoastra pentru ca sa pot lamuri problema cu o adeverinta pe care trebuie sa o primesc pentru medicul de familie.am solicitat adeverinta la firma unde lucrez, in jud. hunedoara, am venit cu ea la cas arad unde mi sa explicat ca este in regula dar trebuie vizata de cas deva unde se vireaza contribuiile.de la firma am sunat la deva si am solicitat vizarea adeverintei si trimiterea innapoi pe fax deoarece este valabila fiind doar pentru medicul de familie.la telefon un functionar foarte amabil mi-a explicat ca firma unde lucrez este in regula dar dinsul este obligat sa verifice daca am platit cas pe ultimii 5 ani si in anul 2008-2009 nu apare pe calculator decit firma unde am lucrat nu si plata cas.si din acest motiv nu poate sa vizeze adeveinta pina nu dovedesc plata cas pentru acea perioada. va rog sa-mi spuneti cum sa procedez.ce legatura are anul 2008 cu 2011. va multumesc
Răspuns la discuția plata CASS
buna seara daca sinteti pfa plata cas este obligatorie daca nu ati platit pina acum o sa platiti din urma cu penalitati se cer acte pe o perioada de 5 ani in urma