avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate gusemarcel

Activitate gusemarcel

Buna ziua.
Cum se impoziteaza un autoturism pe care un cetatean roman rezident in Italia l-a cumparat, inmatriculat si folosit in Italia din anul 2010, iar acum doreste sa-l inmatriculeze in Romania pe numele sau.
Pun aceasta intrebare deoarece autoritatile locale sustin ca trebuie sa plateasca impozit incepand cu intai a lunii urmatoare dobandirii dreptului de proprietate in Italia, asta insemnand impozitul pe 3 ani si penalitatile aferente.
Ma scuzati pentru denumire, am sters.
Cu privire la recuperarea sumei, in tot acest timp de 3 ani am primit doar instintari de la firmele de recuperare, ca sa platesc suma si nici o alta actiune.
Ce actiune inteprinsa de ei ar putea opri prescrierea?
Multumesc.
In urma cu mai mult de 3 ani am reziliat un contract cu o societate de telefonie fixa (Romt....), dupa ce acestea au majorat abonamentul fara o instintare prealabila, am cerut reziliera contractului dupa ce am primit factura cu abonamentul majorat si nu au vrut sa rezilieze contractul decat dupa 30 de zile. In urma acestei rezilieri a ramas o suma de platit (parox. 120 lei) pe care nu am achitato, iar acum sunt presat de eos si amenintat cu executarea silita. Este posibil acest lucru chiar daca de la incetarea contractului au trecut 3 ani, iar eu nu am recunoscut aceasta suma?
Răspuns la discuția ALOCATII
La ora actuala sotia mea este plecata in Germania, la munca in agricultura, pe o perioada de doua luni. Am facut toate demersurile legale in tara pentru a primi alocatie europeana, am primit si tradus adeverita cu privire la componenta familiei, dar cand a ajuns in Germania i sa spus ca nu poate primi alocatie decat daca lucreaza mai mult de 6 luni.
As vrea sa stiu ce spune legea in acest sens.