avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate doinytza

Activitate doinytza

Răspuns la discuția pensie de intretinere
Dar sunt nevoita sa lucrez (doar in weekend)deoarece nu am nici o alta sursa de venit.Tata e recasatorit si are un copil din aceasta a doua casatorie. Pe mine nu m-a ajutat cu nimic desi are venituri considerabile. Este corect sa nu contribuie cu nimic la intretinerea mea si tot ceea ce are sa dea doar celuilalt copil?Ce pot sa fac pentru a-l determina sa ma ajute si pe mine pana termin scoala pentru ca mi-e foarte greu?!
Studenta, 20 ani, doresc sa obtin pensie de intretinere de la tatal meu biologic(divortat de mama de 4 ani). Ce sanse am, avand in vedere ca si lucrez(sunt nevoita pentru a-mi achita studiile)?Pana acum nu am facut nici un demers si vreau sa stiu daca am dreptul la pensie si daca se poate solicita si retroactiv. Multumesc.
Răspuns la discuția produse congelate
Se pare ca pentru cei de la DSP nu este suficient.Avem 1071, 1073, si tot ce tine de panificatie insa nu gasesc nicaieri ceva special pentru "congelare".
Puteti sa-mi spuneti care e codul CAEN pentru congelarea produselor de patiserie?Este vorba de o brutarie care dupa ce fabrica produsele de patiserie, le congeleaza si le transporta la un alt punct de lucru unde se decongeleaza , se coc si se comercializeaza . Multumesc!
Speta este urmatoarea: SRL cu 3 asociati, dintre care unul asociat majoritar si administrator totodata.Ceilalti 2 asociati minoritari nu se implica deloc in firma, nu cunosc problemele si nici nu primesc dividende(intelegere tacita sa ia eventualele dividende asociatul majoritar care a lucrat efectiv pentru societate fiind si unicul salariat). In urma cu 5 ani, decedeaza asociatul majoritar. Firma ramane deci si fara administrator si fara sediu (sediul era in garsoniera asociatului decedat iar acesta lasase prin testament aceasta garsoniera unui tert care a si vandut-o dupa cateva zile).Mentionez ca defunctul nu a lasat mostenitori de nici un grad si nici alte bunuri nici mobile nici imobile. Nu se cunoaste unde sunt toate actele societatii(probabil in acea garsoniera vanduta intre timp).Cert este ca dupa 5 ani de la decesul acestui asociat-administrator, ceilalti doi asociati minoritari se pomenesc cu o notificare de la Finante-serv.executare silita, pentru a se prezenta cu doc.fiscale (ultima balanta, balanta analitica,etc) sub sanctiunea unei amenzi in caz ca nu se conformeaza.Firma nu a detinut nici un fel de bunuri.
Intrebare:ce pot face cei doi daca nu au aceste documente, nu cunosc unde se afla ele si nu au nici un fel de informatii despre situatia acestei firme care la ORC apare"in lichidare"?.Ce risca in aceste conditii? Multumim!
Discuție ccm2011
Din practica Dvs, credeti ca ITM ar putea refuza inregistrarea ccm la nivel de unitate pe anul 2011 pe motiv ca au ramas mai putin de 3 luni pana la sfarsitul anului si nu-si mai poate produce integral efectele ?
Mentionez ca este vorba de un ccm incheiat pentru prima data si ca reprezentantii salariatilor insista sa fie incheiat chiar daca au luat la cunostinta ca potrivit legii acest ccm nu poate fi valabil decat pana la sfarsitul anului 2011.Multumesc.
Răspuns la discuția succesiune cu testament
Multumesc tuturor pentru profesionalismul si promptitudinea raspunsurilor!
In ceea ce priveste discernamantul ,acesta nu se poate pune la indoiala, defunctul fiind o persoana relativ tanara, fara antecedente medicale patologice iar cauza decesului a fost un infarct miocardic!
Doi soti care nu au avut copii nici impreuna nici separat iar parintii nu le mai sunt in viata si-au facut unul in favoarea celuilalt testament autentic pentru toate bunurile ce se vor gasi la data decesului in proprietatea defunctului. Unul dintre ei decedeaza.In conditiile date, fratii celui decedat vor sa atace testamentul. Ce sanse de reusita au acestia pentru a schimba continutul testamentului?Multumesc.
O s.r.l.cumpara un teren pe care vrea sa construiasca o fabrica. Lucrarile vor dura cativa ani. Asociatii doresc sa inregistreze ca pct.de lucru acest loc. In Hot.AGA se va mentiona deschiderea unui pct.de lucru cu mentiunea obligatorie"unde se vor desfasura activitatile....la momentul finalizarii investitiei" sau pur si simplu doar deschiderea unui punct de lucru? Multumesc!
Răspuns la discuția inregistrare mentiune la orc
Aveti perfecta dreptate!Din pacate unii registratori nu inteleg asta si solicita nu numai trecerea datelor respective in act dar si copia C.I.anexata la actul respectiv. Nici mie nu mi se pare normal ca ne supunem unor riscuri in plus dar in conditiile in care ti se spune clar ca nu va trece dosarul fara ceea ce ti-au solicitat(uneori aberatii) accepti si depui tot ce ti-au solicitat doar sa obtii cat mai repede certificatul de mentiuni!